Ahmet Nur Çebi’den Pep Guardiola’ya, Angel Di Maria’dan Roberto Mancini’ye kadar spor camiasından tanınmış birçok isim listede.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun (ICIJ) paylaştığı ve 117 ülkeden 600’den fazla gazetecinin incelediği Pandora Belgeleri yaklaşık 12 milyon belgede dünyanın önde gelen liderlerinin off-shore şirketler aracılığıyla nasıl vergi kaçırdığı ve para akladığı ortaya çıkartıldı. Tarihteki en büyük küresel araştırmacı gazetecilik çalışması olarak nitelendirilen Pandora Belgeleri’nde Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi ve Manchester City’nin teknik direktörü Pep Guardiola gibi spor camiasından tanınmış birçok ismin de adı geçiyor. 

ICIJ, 3 Ekim’den itibaren Pandora Belgeleri’ni kamuoyu ile paylaşmaya başladı. 117 farklı ülkeden 600’den fazla gazetecinin incelediği yaklaşık 12 milyon belgede ülke liderleri, politikacı ve kamu görevlilerinin yanı sıra sanat ve spor camiasından tanınmış isimlerin off-shore işlemleri de yer alıyor. Off-shore hesaplar ise genellikle kolayca şirket kurulabilen ve denetim mekanizmasının çalışmadığı ülkelerde bulunuyor. 

Pandora Belgeleri’nde spor camiasından kimler var?

Ahmet Nur Çebi

DW Türkçe’nin haberine göre; Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, eşi Berna Çebi ile birlikte, Mayıs 2010’da Trident Trust firması aracılığıyla Britanya Virjin Adaları merkezli Fredetta Worldwide Ltd ve Elasea Finance Ltd adlı iki offshore şirket kuruyor. Fredetta’nın varlıkları 31 Mart 2016’da 18 bin 474 dolar olarak kayda geçiyor. Asıl sahiplerin ismini gizlemek için vekil hissedarların kullanıldığı şirket, Mayıs 2018’de kapatılıyor. Haziran 2011’de 3.5 milyon dolarlık varlığı olduğu görülen Elasea Finance üzerinden ise Londra Gatliff Road’da bir ev satın alınıyor. 

Pep Guardiola

İspanya’da yayımlanan El Pais gazetesinin haberine göre Manchester City Teknik Direktörü Pep Guardiola’nın 2007 ile 2012 yılları arasında Panama’da adına işletilen bir şirketi bulunuyor. İspanyol teknik direktör, gelirini Panama’daki şirket üzerinden Andorra’daki bankalara aktardı. Habere göre Guardiola, İspanya hükümetine vergi vermemek adına bu yolu tercih etti. 

İspanya İçişleri Bakanı Jorge Fernandez Diaz tarafından 2015 yılında vergi kaçırdığı yönünde eleştiri alan Pep Guardiola, 2012 yılında ise İspanya’da hükümet tarafından çıkarılan vergi affından yararlanmıştı. Guardiola, böylelikle yurtdışındaki parasının yaklaşık 500 bin eurosunu resmi kayıt altına geçirmişti. Öte yandan İspanyol teknik direktör, hakkında vergi kaçırdığı yönünde çıkan tüm iddiaları reddetmişti.  

Roberto Mancini

İtalya Milli Takımı Teknik Direktörü Roberto Mancini’nin Pandora Belgeleri’nde adı, Manchester City’yi çalıştırdığı dönemde geçiyor. 2009 ile 2013 yılları arasında İngiliz kulübünü çalıştıran Mancini, bu dönemde Britanya Virjin Adaları merkezli bir şirket aracılığı ile uçak aldı. Şirket, 2012 yılında kapandı. 

Angel Di Maria

İspanya’da yer alan La Sexta isimli televizyonun haberine göre Paris Saint-Germain forması giyen Angel Di Maria’nın da adı Panama Belgeleri’nde yer alıyor. Habere göre 2013 ile 2017 yılları arasında Real Madrid’de top koşturan Arjantinli futbolcu, bu dönemde 8 milyon euroyu off-shore yoluyla İspanya dışına çıkardı. Öte yandan belgelerde Di Maria’nın, Panama’da kurduğu “Sunpex Corp. Inc.” adlı bir firmaya görüntü haklarını sattığı da yazıldı. Arjantinli futbolcu, böylelikle reklam anlaşmalarından kazandığı gelirlerin vergisini ödemekten kurtuluyor. Di Maria, 2012-2013 sezonunda vergi kaçırdığı nedeniyle 2 milyon euro para cezasına çarptırılmıştı. Ancak Di Maria, bu cezaya rağmen kazancının bir kısmını Sunpex’e yollamaya devam etti. 

2020 yılı boyunca Dünya neler konuştu merak ediyorsanız, ilgili yazımıza bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Milli Muharip Uçak’ın ismi “KAAN” olarak açıklandı

Türkiye’nin yerli ve milli savaş uçağı Milli Muharip Uçak’ın (#MMU) adı “Kaan”…

Gazze’de Erdoğan’ın Gölgesi: Türkiye’nin Görünmeyen Rolü

Gazze konusunda günlerdir, hatta haftalardır içimiz içimizi yiyor. Somut bir şeyler yapıldığını…

Ekrem İmamoğlu Chatham Hause’da

CHATHAM HOUSE 1920 yılında, ismini bulunduğu sokaktan alan, geçmişi Yuvarlak Masa ya da…

Türkiye, Silah Teknolojisinde Dünyanın İlk Sıralarına Yükseliyor

Türkiye, son zamanlarda dünya gündeminde sıkça yer alıyor. Hem Tesla’nın Türkiye’de yatırım…