Suudi Arabistan’ın milli petrol şirketi Saudi Aramco’ya ait 2 tesiste, 14 Eylül Cumartesi günü yerel saatle 04.00’te silahlı insansız hava araçlarıyla düzenlenen saldırıların ardından yangınlar çıkmıştı. Vurulan tesilerin biri Abkaik’ de diğeri de Khurais’deydi.

Medyadan takip ettiklerimizle olayı analiz edersek, düz mantıkla baktığımızda suçlanacak en basit görüş Yemen’deki İran destekli Husiler.  Yani bölgede Yemen ile Suudi Arabistan arasındaki savaşta Yemen’in bir kısmına hakim olan Husilerin Suudi Arabistan’a füze fırlatarak Aramco tesislerini vurduğudur.

Sokakta yırtık pırtık kıyafetle, ellerinde sadece tüfekleri olan örgütün yüksek teknolojik dronlarla füze atışıyla Aramco tesislerini vurduğuna inanmak ne kadar akılcıdır acaba? Bir an Husilerin bu dünyanın en kabiliyetli örgüt olduğunu düşünmeye başladım.

811km uzaktan 21 füze ile nokta atışı yapıyorlar, hiç bir sivil ölmüyor, yaralanmıyor ve üretimi direk durduracak destabilizasyon kulelerini vuruyorlar.

(Destabilizasyon, çıkartılan ham petrolün içindeki sülfürün ayırt edildiği yerdir. Sülfür ayrıldıktan sonra ancak petrol rafineriye gider. Yani rafineride başka nereyi vurursanız vurun üretim durmazdı. Ancak burası üretimi durdurur.)

Daha sonra Suudi Arabistan’ın petrol şirketi Aramco’ya ait iki petrol tesisinin ilk kez görüntüleri yayınlandı. Görüntülere internette ulaşıp  incelediğimde ve bunları google Earth ile karşılaştırdığımda ise kulelerde ve depolardaki roket izlerinin hepsi Kuzey batı yönünde olduğunu fark ettim. (Husilerde çok akıllı füze var herhalde ki füze güneyden ateşleniyor radara veya başka bir şeye yakalanmadan kulelerin etrafını dönüyor ve kuzey batıdan vuruyor)

Petrol üretimi durunca dünyada petrol fiyatları %20 arttı.

Peki burada üretilen petrollerin Pakistan’daki  Gvadar limanından Çin’ e gittiğini biliyor muydunuz?

Gvadar limanı kimin?

Google Earth den aldığım doğru yönlü görüntü ile internette bulduğum resmi aynı yönde çevirdim. (Soldaki küçük resimde Aramco tesislerindeki vurulan yerler kırmızı kare içine alınmış. Tesis Kuzey batıdan vurulmuş)

Google Earth den aldığım haritada yönleri yazdım.

Saldırıda kullanılan mühimmatlar!!

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hiç mi merak etmiyorsunuz

  Bütün bildiklerimizi paylaşmaya hazırız. Siz ne merak ediyorsunuz? Lütfen bize soru…

BioNTech Aşısı Hakkında Bilinmeyenler

BioNTech Aşısı Hakkında Bilinmeyen gerçekler, Uğur Şahin – Özlem Şahin, mRNA, pfizer, covid-19,

Asgari ücret 4000TL Üzerinde Olabilir, EYT Çıkacak mı?

Milyonlarca vatandaş tarafından merakla beklenen asgari ücret, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ve 3600 ek gösterge ile ilgili son gelişmeler ney?

Black Friday (Efsane Cuma) nedir? Nasıl ortaya çıktı? 2021 Black Friday günü

Tüm dünyada ‘Black Friday’ olarak kabul edilen alışveriş çılgınlığı, 26 Kasım 2021’de…