Tüm dünyayı saran korona virüs korkusu bir suçlu arayışını da beraberinde getirdi.

Gözler Çin ile birlikte Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) çevrildi.

Peki bu Dünya Sağlık Örgütü ne zaman ne amaçla kuruldu, kimler tarafından yönetilir, kimler finanse eder bu soruların cevabını araştıralım.

Dünya sağlık örgütü (WHO | World Health Organization), II.Dünya Savaşından sonra 7 Nisan 1948’de Birleşmiş Milletler’in bir alt kurumu olarak  merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunuyor.

Kurulma nedeni ise insan sağlığı, dünyadaki barış ve güvenliğin sağlanması için temel öncelik olmasıdır. Yani Irk, milliyet, din ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin tüm insanları ve ulusları, en yüksek sağlık düzeyine ulaştırmak ana sebep olmuştur.

Bu örgüt Birleşmiş Milletler (BM)  çatısında hizmet veriyor. Dünya Sağlık Örgütü ile Dünya Bankası yönetiminin ana takımını oluşturuyor. Bunlar dünya sağlığında söz sahibiler.  Yani işin başı yine paraya dayanıyor.

Finansman ise DSÖ’ye üye devletlerin ve dış bağışçıların katkılarıyla sağlanıyor. Devlet olarak en büyük katkıyı ABD veriyor. İkinci sıradaki Japonya, ABD’nin yarısı kadar ödeme yapıyor!

Örgütün giderlerine bakıldığında ülke katkıları bütçesinin onda biri kadarını ancak buluyor. Asıl parayı Dış Bağışçılar veriyor.

Kim Bu dış bağışçılar?

Bill ve Melinda Gates Vakfı ve Rockefeller Vakfı’nın başı çektiği,  360 milyar doları aşan varlıklarıyla, dünyanın en büyük 27 vakıfı.

Ultra zengin “hayırseverler” vakıfları aracılığıyla, küresel sağlık, ilaç ve tarım sektöründe karar verme üzerinde büyük yetkiye sahip olup dünya gündemini belirliyor…

Kısaca Dünya Sağlık Örgütü dendiğinde aklınıza hemen Rockefeller gelmeli ki zaten Dünya Sağlık Örgütü’nün kurucusu Rockefeller’dir.

Bulaşıcı hastalıklar” denince de gündemi bu aralar hayli meşgul eden komplo teorelirine sebep olan Kurucusu Hayırsever, kendini insanlığa adamış, Bill Gates’in Bill ve Melinda Gates Vakfı , ABD’den sonra Dünya Sağlık Örgütü’nün ikinci büyük bağışçısıdır. Zaten 19-22 Temmuz 1946 tarihlerinde New York’ta düzenlenen Uluslararası Sağlık Konferansı’nda Birleşmiş Milletler’e üye 51 ülkenin temsilcisi ile FAO, ILO, UNESCO, OIHP (Merkezi Paris’te bulunan Uluslararası Halk Sağlığı Bürosu), PAHO, Kızılhaç, Dünya İşçi Sendikaları Federasyonu ve Rockefeller Vakfı Temsilcileri Dünya Sağlık Örgütü Anayasasını oluşturmuşlardır. Şaka gibi değil mi arkadaşlar.

Peki bu aralar Trump’ın suçladığı ve daha bağış vermeyeceğim dediği DSÖ’nün başkanı kim?

Bunu da yazımın 2. kısmında okumak isterseniz lütfen yazının üzerine tıklayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Black Friday (Efsane Cuma) nedir? Nasıl ortaya çıktı? 2021 Black Friday günü

Tüm dünyada ‘Black Friday’ olarak kabul edilen alışveriş çılgınlığı, 26 Kasım 2021’de…

Ne kadar teslimiz?

Gördüğüm kadarıyla corona virüs ile bir el dünyadaki sistemi değiştiriyor. Siz bu…

Deniz Kuvvetleri Neden Aksungur İhayı Tercih Etti?

Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı’nın (TİHA) adından da anlaşılacağı üzere ciddi bir faydalı yük kapasitesine sahip.

Asgari ücret 4000TL Üzerinde Olabilir, EYT Çıkacak mı?

Milyonlarca vatandaş tarafından merakla beklenen asgari ücret, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ve 3600 ek gösterge ile ilgili son gelişmeler ney?