Doğu Türkistan’daki soykırımı terörle ilişkilendiren Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’a, dünyadaki Doğu Türkistan diasporalarından tepki gelmeye devam ediyor. Çin uzmanı, Doğu Türkistanlı araştırmacı Memet Tohti Atavulla, QHA’ya süreci değerlendirerek, “Mahmut Abbas, Çin propagandasına ortak oldu!” açıklamasını yaptı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ın Çin’e resmi ziyareti sırasında Doğu Türkistan ile ilgili kullandığı ifadeler, Türk ve dünya kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor. Mahmut Abbas Doğu Türkistan ile ilgili, “Bazılarının gündeme getirdiği Uygur meselesi (Uygur Soykırımı) bir insan hakları meselesi değildir. Bu Çin’in terörizm, aşırılık ve ayrılıkçılıkla mücadelesidir. Filistin hükumeti, Çin’in bu mücadelesini her zaman destekliyor, Filistin her zaman Çin’e inandı. Çin’in her zaman adaleti yerine getireceğine inanıyoruz” ifadelerini kullanmıştı. 

Doğu Türkistanlı araştırmacı ve Çin uzmanı Memet Tohti Atavulla, Abbas’ın bu açıklamaları ile ilgili Kırım Haber Ajansına (QHA) değerlendirmelerde bulundu. Atavulla, Abbas’ın Uygur Soykırımı’nı görmezden gelerek, Çin’den stratejik ve ekonomik destek elde etmek için yaptığı açıklamalara tepki gösterdi.

“MAHMUT ABBAS ÇİN PROPAGANDASINA ORTAK OLDU”

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Doğu Türkistan’da insan hak ihlalleri yok derken neyi kastediyor? Bunun karşılığında Çin, Abbas’a ne vaat etmiş olabilir?

“Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, bu ifadeleriyle aslında Uygur Soykırımı’nı yalanlıyor. Sanki Çin’in yıllardır söylediği propagandasını aynı şekilde tekrarlıyor. Yani Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yaptığı soykırımı, sadece ve sadece teröre karşı mücadele olarak haklı göstermeye çalıştığı bir Çin propaganda kampanyası vardı. Mahmut Abbas da buna ortak oldu. ‘Yani Uygur Soykırımı diye bir şey yok, insan hakları ihlali diye bir şey yok. Orada olan sadece terörle mücadele’ dedi. Yapılan soykırım fiillerine, meşru bir şey demek istiyor aslında. Çin’in bu propagandasını aynı şekilde tekrarlamasının bedeli ne? Mahmut Abbas’a verilen neydi? Tabii ki Çin’in politik ve ekonomik açıdan Filistin’i desteklemesi. Abbas yönetiminin ekonomik yönden çok sıkıştığını biliyoruz. O yüzden Çin’den ekonomik destek almak istiyor. Ayrıca İsrail’e karşı Filistin’in uluslararası alanda savunulmasından ibaret bir politik çıkar da söz konusu diyebiliriz”

“BAŞKA BİR MAZLUM ÜLKE, MAZLUM COĞRAFYA İÇİN BUNLARI SÖYLEMESİ ÇOK UTANÇ VERİCİ”

Abbas Çin’in Doğu Türkistan’daki soykırım politikalarını “terörle mücadele” olarak nitelendirdi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Mahmut Abbas’ın Doğu Türkistan’daki soykırım hakkında yaptığı açıklama, aslında bir paradoksal niteliğe sahip. Niye böyle diyoruz? Çünkü kendisi de ve kendi devleti de İsrail’in işgali altında olduğunu ve İsrail’e karşı mücadelesinin yasal olduğunu, uluslararası toplumun buna engel olması gerektiğini söyleyen ve bu konuda mücadele yürüten bir ülke. Böyle bir durumda aynı şekilde Çin’in işgaline maruz kalan, Çin tarafından soykırıma uğramakta olan başka bir mazlum ülke, mazlum coğrafya için bunları söylemesi çok utanç verici bir durum. Aynı şekilde kendi ulusal imajını da çok kötü yönde etkiliyor diye düşünüyorum.”

ÇİN’DEN ABD VE DÜNYAYA MESAJ MI?

Abbas’ın açıkladığı Çin ile stratejik ortaklık neyin habercisi? Abbas’ın Çin ziyareti ABD Dışişleri Bakanı Blinken’in Çin’e ziyaretinden hemen önce gerçekleşti. Bu, Çin’in ABD’ye veya dünyaya bir mesajı olabilir mi?

“Bildiğimiz üzere Çin’in Ortadoğu’daki birçok ülkeyle stratejik işbirliği vardır. Türkiye’de bunun içinde. O yüzden Çin’in Filistin ile de bu düzeyde bir işbirliği yapması, Çin-Filistin ilişkilerinin daha da sıkılaştığını gösteriyor. Bu ziyaretin ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Pekin’e yaptığı ziyaretten hemen önce gerçekleşmesi de bir nevi Çin’in ABD’ye, aynı zamanda dünyaya verdiği bir mesaj diyebiliriz. ‘Yani Orta Doğu’da ben daha çok söz sahibiyim. Sen Doğu Türkistan’da yapılanları soykırım olarak nitelendiriyorsun ve dünyayı buna karşı ayaklanmaya davet ediyorsun. Ancak ben ise Filistin Devlet Başkanını buna karşı konuşturabiliyorum’ diyorlar. Yani ‘Müslümanların, İslam’ın Batı’ya karşı mücadele alanı sayılan Filistin’in başkanı senin dediklerini yalanlıyor. Yani kendi ağızlarıyla beni destekliyor’ gibi bir mesajda olabilir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

İttifak kabul ederse aday olurum!

Ekrem İmamoğlu’nu mu aday yapalım Mansur Yavaş’ı mı yapalım? Şu mu olsun…

Black Friday (Efsane Cuma) nedir? Nasıl ortaya çıktı? 2021 Black Friday günü

Tüm dünyada ‘Black Friday’ olarak kabul edilen alışveriş çılgınlığı, 26 Kasım 2021’de…

İsrail-Hamas Çatışması: Amerika Uçak Gemilerini neden gönderdi?

Günlerdir Hamas ile İsrail arasındaki çatışmaları konuşuyoruz. Normal olarak bütün gündemimiz bu…

Kuzey Kıbrıs’ın Geleceği Tehlikede: Siyonistlerin Korkutucu Arazi İstilası

Kıbrıs’ta Siyonistlerin Tehlikeli Arazi İstilası Kıbrıs, tarih boyunca birçok siyasi sorunun merkezinde…