Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suudi Arabistan Ziyareti ve Enerji Anlaşmaları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Körfez turunun ilk durağı olan Suudi Arabistan’da imzalanan enerji anlaşması, gözleri Hatay’a çevirmiş durumda. Türkiye Cumhuriyeti ile Suudi Arabistan Krallığı arasında, önceki gün doğrudan yatırım, savunma sanayii, enerji, savunma ve iletişim alanlarında anlaşmalar imzalandı.

Türkiye Varlık Fonu’nun 10 Milyar Dolarlık Yatırım Planı

Enerji alanında yapılan işbirliği, özellikle Dörtyol ilçesindeki Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) planladığı yatırım için dikkatleri çekti. TVF, bölgede 10 milyar dolarlık rafineri ve petrokimya tesisi kurma çalışmalarına geçtiğimiz yıldan beri devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) onayı, projenin önemini vurguluyor.

ÇED Onayı ile Hatay Projesi Yeşil Işık Aldı

Varlık Fonu tarafından 2020 yılında kurulan TVF Rafineri ve Petrokimya Sanayi ve Ticaret AŞ geçtiğimiz yıl rafineri inşaatı için Çevresel Etki Değerlendirmesi için başvuruda bulunmuş, Mart 2023’te de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı “ÇED olumlu” kararı verildi.

Projenin Adı ve Yer Seçimi: Doğu Akdeniz Petrokimya Tesisi

Projenin adı “Doğu Akdeniz Petrokimya Tesisi” olarak belirlenmiş ve Dörtyol’un Yeniyurt ve Yeşilköy Mahalleleri Mevki sınırları içinde yer alması planlanıyor. Yaklaşık 10 bin kişinin inşaat aşamasında (maksimum 15 bin kişinin yoğun olduğu dönemde) ve 2 bin kişinin işletme aşamasında çalışması öngörülüyor. Projenin inşaat süresi, ön mühendislik dahil 78 ay, işletme süresi ise 49 yıl olarak planlanıyor.

Petrokimya Sektöründe Dışa Bağımlılığın Azaltılması Hedefi

Raporlara göre, petrokimya sektöründe plastik hammaddelerin %10’unun yurt içi üretimden karşılandığı, kauçuk sektörünün ise %100 oranında dışa bağımlı olduğu belirtiliyor. Bu yatırımların yapılmasının, üretime dayalı büyümeyi gerçekleştirmek ve dış ticaret dengesini iyileştirmek için önemli bir adım olduğu düşünülüyor.

Deniz Kısmında Dev İskele Yapılacak

Projenin başarısı için ham madde temini ve ürünlerin lojistiği de önemli bir rol oynuyor. Bu amaçla deniz kısmında 3 bin 710 metre uzunluğunda iskele yapısı kurulması planlanıyor.

Önceki Planlardan Hatay’a Yönelme ve Suudi Arabistan İle İmzalanan Anlaşmaların Detayları

Daha önce Türkiye Varlık Fonu, rafineri ve petrokimya kompleksinin Adana’nın Ceyhan ilçesinde kurulacağını ve inşaat çalışmalarının 2021’de başlayacağını açıklamıştı. Ancak son imzalanan anlaşmalarla planların Hatay’da gerçekleştirilmesi gündeme gelmiş durumda. Suudi Arabistan ile yapılan enerji anlaşmalarının detayları hakkında daha fazla bilgi verilmedi. Proje, Türkiye’nin enerji ve petrokimya sektöründeki dışa bağımlılığını azaltmaya yönelik atılmış önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.


Bir cevap yazın
Şunlar da hoşunuza gidebilir

7 bin yıllık tohumlar boy göstermeye başladı! Çiftçiler çok umutlu: Buğday sorunu kalmayacak

Kayseri’nin Kültepe ilçesinde arkeolojik kazılarda çıkarılan küpte bulunan 7 bin yıllık Siyez…

İsrail’in Alçak ‘Türkiye’ planı!

İsrail işgal güçleri, Kudüs merkezli saldırılarını sürdürüyor. Kudüs’ü Yahudileştirme ve Mescid-i Aksa’yı…

COVID-19 ile Dornaz Alfa İlacının Bilimsel İlişkisi?

Gelin Size bu işi en başından  ve anlayabileceğiniz şekilde anlatayım arkadaşlar. Dornaz…

mRNA Teknolojisi Ve BioNTech Aşısı

Bu gün size BioNTech firmasının da Covid-19 aşısında kullandığı mRNA teknolojisi nedir, bu teknoloji ile neler yapılabilir ve mRNA teknolojisi nasıl çalışır? Bunları anlatmaya çalışacağım.