Gelin Size bu işi en başından  ve anlayabileceğiniz şekilde anlatayım arkadaşlar.

Dornaz Alfa ilacı aslında, kalıtsal olarak (ailevi geçiş gösteren) doğumdan itibaren  sıklıkla akciğer, pankreas, karaciğer, bağırsaklar, sinüsler ve üreme organlarının salgı bezlerini etkileyen, Kistik Fibroz (Cystic Fibrosis) hastalığında uzun yıllardan beri kullanılan bir ilaçtır.[/vc_column_text][vc_column_text]Normalde salgı bezlerinin salgısı, su bakımından  zengin ve akışkan kıvamdadır. Bu özellik organ sistemlerinin düzgün çalışmasını sağlar. Kistik Fibroz hastalarda ise, gen mutasyonu nedeniyle

salgılar susuzdur. Koyulaşmış, kıvamı artmış ve akıcı özelliği kaybolmuştur. Bu anormal özellikteki salgılar akciğerde hava yollarında birikerek mikropların yerleşmesine, tekrarlayan akciğer enfeksiyonlarına ve ilerleyici akciğer hasarına neden olur.

İşte bu koyu anormal olan salgının yumuşatılıp içindeki DNA nın parçalanması için Dornaz Alfa ilacı kullanılır. Yani bir nevi DNA parçalayan bir enzimdir.

Covid-19 neden akciğer yetmezliğine sebep oluyor?

İsterseniz kısaca bunu da açıklayalım.

Vücudumuz, bağışıklık ve savunma sistemini, enfeksiyon bölgesine ilk giden beyaz kanın çoğunu oluşturan Nötrofill hücreleri vasıtası ile sağlar. nötrofiller, akciğer damarlarında sürekli dolaşarak havadan kaptığımız mikro organizmaları sindirmek için, onları öldüren ağ şeklinde  net dediğimiz enzimler serbest bırakır. Yani nötrofill denen bu beyaz kan hücresi, vücuda giren yabancı organizmaya örümcek gibi tuzak bir ağ atarak o yabacı organizmanın yayılıp organa zarar vermesini engeller. Corona Virüs akciğere girdiği zaman, nötrofillerin salgıladığı bu ağ şeklindeki fazla netler, aynı Kistik Fibroz hastalığında olduğu gibi akciğer kanallarını tıkayarak, akciğerin görevini yapmasına mani olarak solunum yetmezliği sonucu hastayı ventilatör denene suni solunum makinasına bağlanmasına sebep olur.

[Evet işte arkadaşlar buradan yola çıkarak Dornaz Alfa ilacı ile nötrofillerin anormal derecede salgıladığı akciğer kanallarını tıkayan ağ şeklindeki NETs leri parçalamak için kullanmayı ön görmektedirler.

Şunu tekrar tekrar özellikle belirtmek istiyorum. Dornaz Alfa Korona virüsünü parçalayan bir ilaç değildir. Sadece virüse maruz kalan akciğerde, nötrofill hücrelerinin salgıladığı Net leri (ağları) parçalayarak akciğeri rahatlatma ihtimali olan bir ilaçtır.

Kalın sağlıcakla

Paylaşım Şartı:

Paylaşmak istediğiniz bir yazı, görsel vs. varsa, alakalı yazıya gidin ve yukarıdaki adres çubuğunda görülen linki kopyalayıp paylaşmak istediğiniz yere yapıştırın. Yani YALNIZCA LİNK PAYLAŞIMINA MÜSAADE EDİYORUZ. Ayrıca yazının başında “facebook” veya “twitter”ın sosyal medya paylaşım butonları var. O butonlara tıklayarak da paylaşılabilir. Başka türlüsüne hiçbir surette rızamız yoktur.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Filistin lideri Mahmut Abbas, Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine Terörist Dedi

Doğu Türkistan’daki soykırımı terörle ilişkilendiren Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’a, dünyadaki Doğu…

Asgari ücret 4000TL Üzerinde Olabilir, EYT Çıkacak mı?

Milyonlarca vatandaş tarafından merakla beklenen asgari ücret, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ve 3600 ek gösterge ile ilgili son gelişmeler ney?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Küresel oyuna çomak. Tahıl koridoru için tarihi imza atıldı:

Rusya-Ukrayna savaşı ile ağırlaşan uluslararası gıda krizinin hafifletilebileceğine dair umutları Erdoğan sayesinde…

2028 Yılında Kim Cumhurbaşkanı Olacak?

Hiç fark ettirmeden birileri 2028 cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanıyor. Evet, 2028 nasıl bir…