Milyonlarca vatandaş tarafından merakla beklenen asgari ücret, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ve 3600 ek gösterge ile ilgili son gelişmeler ney?

BAKAN VEDAT BİLGİN’DEN AÇIKLAMA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

EYT, 3600 ek gösterge ve asgari ücretin belirlenmesine ilişkin çalışmalar sorulan Bilgin, “Bu konuları çalışıyoruz. Önümüzde olan konuların başında asgari ücret geliyor. Bunu çalışıyoruz, 3600’ü çalışıyoruz. Tüm bu konuları içeren kapsamlı bir çalışma yapıyoruz. Maliyetleri ve diğer detayları çalışıp diğer bakanlıklarla ve sendikalarla bir araya gelip görüşeceğiz. Karar aşamasına gelince paylaşırız.” diye konuştu.

Asgari ücret tespitine ilişkin farklı işletme düzeylerinde ve sokakta bir üniversite aracılığıyla kamuoyu araştırması yapıldığını ifade eden Bilgin, meslek gruplarının beklentilerinin tespit edileceğini ve araştırmanın sonuçlarının da kamuoyu ile paylaşılacağını belirtti.

Bilgin, önümüzdeki dönemde Kamu Personeli Danışma Kurulu ve Üçlü Danışma Kurulu’nun toplanacağını dile getirdi.

ASGARİ ÜCRET 4000 TL’Yİ GÖRÜR MÜ?

Muhalefetin ve sendikaların asgari ücretten gelir vergisi alınmamasına ilişkin talebi sorulan Bilgin, “Bunun üzerinde de çalışıyoruz. Alternatif vergi modelleri ve düzenlemeler var. Bazı vergilerin kalkması için yasal düzenleme gerekirken, bazıları için Cumhurbaşkanımızın onayı gerekiyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun vereceği karar da yeterli oluyor.” ifadelerini kullandı.

Asgari ücrette 214 TL’lik ekstra artış olabilir.

Beklentiler 3500-4000 TL arasında. Hükümetin de bu yönde bir tavrı var. Geçen sene yüzde 21,56’lık bir artış vardı. Buna göre hesaplayınca aşağı yukarı yüzde 30-35 bir zam bekleniyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in asgari ücretten vergi alınmamasına yönelik çalışıldığını açıklaması, zammın dışında, olası vergi düzenlemesi ile asgari ücretten alınan 428 TL olan verginin yarısı kesilerek, vatandaşın cebine ekstra 214 TL’lik bir miktarın gireceğini gösteriyor. Böylece asgari ücretin 4000 TL’nin üzerinde olması bekleniyor.

DEVLETTEN FEDEKARLIK BEKLİYORLAR

İşverenler ise devletten biraz fedakârlık bekliyor. Prim desteğinin arttırılmasını istiyor. Asgari ücretin şu anki seviyede kalması düşünülemez. Bu rakamın artırılmasına ben de hem fikirim.

BÜYÜK BİR BEKLENTİ OLUŞTU

Vatandaşın tahminlerinin gerçeklik payı yüksek. Vatandaşı enflasyonun altında ezdirmemek için büyük bir beklenti oluştu. İş verenlerde bunu kabul etti..

MALİYETİ 5.950 TL

İşveren açısından bakarsak asgari ücret 4.000 TL olursa işverene maliyeti 5.950 TL olacak. Burada ideal çözüm verginin azaltılması. Fiyatların artmasıyla enflasyonun artma durumu her yerde var.

EYT ÇIKACAK MI?

EYT bir hukuksuzluktur. 99 öncesindeki bir grup insan mağdur edildi. Geriye dönük olması büyük bir hukuksuzluk. EYT hakkında bir çalışma yapılıyor. İlk etapta 700 bin kişinin olduğu söyleniyor. Hükümet şu an maliyeti tartışıyor ama muhtemelen yaşı bekleyenler 3 sene erken çekilecek ve yaş sınırlaması 50 olarak belirlenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Döviz Ve Altındaki Yükseliş Nereye Gidiyor?

Devam Edecek mi? Yoksa Geçici Bir Süreç mi? Yükseliş Kuraklık Etkisi mi?…

Turan Yükleniyor.

Dün, yeni bakanların atanmasıyla birlikte Türk devletlerinin başkanlarının Türkiye’ye Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın törenine katılması, büyük bir gövde gösterisiyle dünyaya sunuldu. Bugüne kadar benzer bir tören gerçekleşmemişti ve böyle bir katılım da görülmemişti. Artık herkes gözlerini Türkiye’ye ve Türk dünyasına çevirmiş durumda.

İklim değişikliği yalanı 2.bölüm

İklim değişikliği, küresel ısınma ile ilgili yazımızın birinci bölümünde bilinen beş yanlışı…

Kurban bayramında yasak olacak

Vali Gürel, gazetecilere yaptığı açıklamada, Karabük’ün koronavirüsle mücadele açısından Türkiye’nin en başarılı…