Dornaz Alfa solunum yolu enfeksiyonlarının şiddetini azaltma yoluyla akciğer fonksiyonlarını korumak amacıyla geliştirilmiş bir ilaç olduğunu daha önceki yazımda size anlatmıştım.  (buradan okuyabilirsiniz)

Şimdi size bu ilacın patentine sahip, İsviçre kökenli çok uluslu  bir firma olan Roche skandallarından bahsetmek istiyorum.

Roche firmasının dünya genelinde sabıkası oldukça kabarık.

Zamanında kuş gribi ilacı da bu firmaya aitti ve küresel boyutta tekel konumundaydı. Tekel olmanın verdiği rahatlıktan dolayı, ilacı fahiş fiyat ile satmaktan ve yaptığı usulsüzlüklerden dolayı ABD de 500 milyon dolar, Avrupa’da da 462 milyon euro gibi rekor cezalara çarptırılmıştı. (Kuş gribi ve domuz gribi tedavileri için çıkan ilaçlar da bu firmaya ait)

Ülkemizde de Vatan gazetesinin 2004 yılında ortaya çıkardığı ‘Roche skandalı’nda ise, firma yetkilileri ile bazı bürokratların anlaşıp, 88 liraya satılan bir ilacı, bu günün SGK’sına 230 liraya sattığı tespit edilince, Roche firmasına ceza verilip dava açılmıştı. Ama 18 sanıklı açılan bu dava ne hikmetse 2008 de sanıkların beraati ile sonuçlanarak, 2013 yılında ise zamana aşımı kararına bağlanmıştı.

(Hatırlatmak isterim ki Türkiye 2008 Ergenekon, başörtüsü, AKP’nin kapatılma davaları ile, 2013 yılında da 17 Aralık Yolsuzluk davaları ve Gezi olayları ile cebelleşiyordu.)

Nihayetinde 2016 yılında yani 15 Temmuz darbe girişiminden sonra, 12 yıl önce açılan bu davada mahkeme, Roche Müstahzarları Sanayi A.Ş.’nin eski Genel Müdürü Faruk Yöneyman’ın da aralarında bulunduğu 10 sanığı 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırarak sonuca bağlanabilmişti.

Uluslararası firma olan Roche’un, piyasa değeri 201 milyar dolar iken, tedavi olarak Dornaz Alfa ilacı açıklandıktan sonra 292 milyar dolara çıkar. Yani henüz daha ilacı üretmeden, sadece bir takım katkılar yapılarak, Korona virüsü iyi geldi sosyal medya üzerinden paylaşılınca, şirketin piyasa değeri 91 milyar dolar yukarı çıkar.

(Bilim çalışmalarının etkinliği sosyal medya üzerinden mi duyurulur yoksa raporlu bir vaziyette yetkili makamlara mı iletilir?)

Ayrıca Roche firmasının Dornaz Alfa ilacı için öngördüğü fiyat, 150 Dolar ile 500 dolar arasında ve aşağı yukarı satış adedinin 1 milyar civarında olacağı tahminiyle de, Roche firmasının ne kadar kâr edeceğini varın siz hesaplayın. Tabii bu arada bu ilaç satmaya başladıktan sonra da, firmanın piyasa değeri 450 milyar dolar ile 750 milyar dolar arasında olacağını göz ardı etmeyelim.

Aslında burada maksat, Korona Virüs ile ne sadece bir ilaç şirketinin değerini artırmak ne de para kazanmak tabiki.

İşte burada devreye yine o meşhur aile giriyor, Rothschildler..

Pagan inancına sahip Rothschild Ailesi sponsor olarak, Dornaz Alfa ilacından geliştireceği yeni ilac için Roche’a 100 milyon dolar bağış yapar ve merkez üs olarak da firmanın Fransa fabrikası seçer.

Roche Firması araştırmayı tamamlayıp 26 Martta açıklama yapınca, Rothschild ailesinin sahip olduğu The Economist Dergisinin 28 mart için hazırladığı kapak resmi değiştirilir ve ‘’Everythings Under Control’’ yani Herşey Kontrol Altında yazan yeni kapak hazırlanır. Kapak resminde ise;  virüs olarak tabir edilen köpeği tasmasından tutan bir adam (ulusal devletler) ve adamı tasma ile tutan başka bir el tasvir edilmişti.

Eski kapakta ise ‘’Next Calamity’’ yani Bir Sonraki Felaket yazmaktaydı.

Anlaşılan, Covid-19 virüsü ile ilgili tüm sağlık kontrolleri Rothschild Ailesi tarafından organize edilip  yönetilecek.

Evet arkadaşlar, bütün dünya şu anda bu ilacı konuşuyor.

Ama aslında ne olduğunu sanırım artık gayet iyi biliyoruz.

Saygılar…

Paylaşım Şartı:

Paylaşmak istediğiniz bir yazı, görsel vs. varsa, alakalı yazıya gidin ve yukarıdaki adres çubuğunda görülen linki kopyalayıp paylaşmak istediğiniz yere yapıştırın. Yani YALNIZCA LİNK PAYLAŞIMINA MÜSAADE EDİYORUZ. Ayrıca yazının başında “facebook” veya “twitter”ın sosyal medya paylaşım butonları var. O butonlara tıklayarak da paylaşılabilir. Başka türlüsüne hiçbir surette rızamız yoktur.

Yorum
  1. Uydurmak mı? Allah aşkına ne kadarına hakimsin ve ne biliyorsun bu okuduğun yazının hakkında da uydurulduğunu iddia ediyorsun daha iyi bir yorum yaz ki sana da hak verelim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Küreselcilerin Kurduğu Hıfzısıhha Enstitüsü, yeniden açılıyor.

Dünyanın en büyük aşı ARGE ve üretim merkezi olacak olan Hıfzısıhha Türkiye aşı ve biyoteknolojik ürün araştırma ve üretim merkezinin ihalesi 10 gün içinde yapılacak. Hıfzıssıhha tesisleri Ankara Esenboğa Havalimanı yolunda kurulacak.

Türkiye, Silah Teknolojisinde Dünyanın İlk Sıralarına Yükseliyor

Türkiye, son zamanlarda dünya gündeminde sıkça yer alıyor. Hem Tesla’nın Türkiye’de yatırım…

Yeni Dünya Düzeni Dijital Çağ

1.Sanayi Devrimi 1712 yılında (18.yy) Buhar Makinesinin icadının gerçekleşmesiyle birlikte buharın ve…

mRNA Teknolojisi Ve BioNTech Aşısı

Bu gün size BioNTech firmasının da Covid-19 aşısında kullandığı mRNA teknolojisi nedir, bu teknoloji ile neler yapılabilir ve mRNA teknolojisi nasıl çalışır? Bunları anlatmaya çalışacağım.