Yine korkularımızın nesnesini unuttuk değil mi?  daha düne kadar deprem korkusuyla evlerimizde uyuyamıyorduk. Şimdiyse evlerimizden dışarı çıkamaz olduk.

Hani ne oldu gücümüz? Nerede o şatafatlı günlerimiz? Bindiğimiz ultra lüks arabalarımız, giydiğimiz pahalı kıyafetler? Güç gözümüzü kör etmişti değil mi? Kendi gücümüzün kralı olmuştuk. Alttakileri küçümsemekten görmüyorduk bile. Attığımız her adımın fiyatını hesaplarken değerini hiç düşünmüyorduk. Parayla alabildiğimiz eşyaların bir emek ürünü olduğunu unutup değirmen gibi bir çırpıda öğütüveriyorduk.  Her şeyi alabilecek gücümüz gözümüzü kör etmişti.  Başarı diye egomuzu tatmin ederken eşimizi, çocuğumuzu, dostumuzu ihmal etmiştik değil mi?  İçimizde maneviyat tükenmek üzere çan çekişirken bireysel özgürlük diye annemizi babamızı unutmuştuk değil mi?

Şimdi hatırlattılar mı?

Salgın elbette önlenecek.  Peki ya o güven nerede?

Bu görünmez düşmanın dünyayı bu kadar etkileyeceğini hiç kimse düşünmemişti?  Dünya şokta, ülkeler şokta, insanlar şokta. Bir salgının, yıkılmaz dediğimiz güçlü ülkeleri kumdan yapılmış kaleler gibi bu kadar kolay yıkacağına kimse inanmamıştı değil mi?

Hani ne oldu çok gelişmişti insanlık? O kadar ileri gitmişlerdi ki, Allah’ı bile inkar edecek kibre saplanmıştı. Bir an Allah gibi yarattıklarını bile düşünmeye başlayarak insanoğlunu tanrı ilan etmelerine ramak kalmıştı değil mi? O güçlü liderler, istedikleri yeri işgal edip istedikleri yere bombayı bırakan güçlere ne oldu? İmajları yerle bir oldu değil mi?

Hani demokrasisine hayran kalıp ülkemizi küçümsediğimiz Avrupa birliğine, hani bir tweetle doları iki katına çıkartan dünyanın süper Amerika’sına,  Türkiye’ye tepeden bakan demokrat beldelere İngiltere’ye ne oldu?

Adaletleri birbirlerinin maskelerini solunum cihazlarını çalarken yerle yeksan oldu değil mi? İnsanları sokaklarda ölürken görülünce sosyal değerleri çöktü değil mi? Sağlıkçıları çöp poşetlerini giyerken zenginlikleri alay konusu oldu değil mi? Üstüne üstelik Türkiye’den giden yardımları utanmadan alırken imajları sarsıldı değil mi?

Dünya gözündeki resimleri çöktü. Verdikleri güven balonu patladı. İçi boş çürümüş bir kabuktan öte olmadıkları anlaşıldı. Artık Avrupa birliği yok. Amerika yok. Bunca yıl dünyayı sömürenler, işte şimdi en ağır faturayı ödüyorlar.

Hiçbir ülke bir başka ülkeye bir daha güvenmeyecek.. Milli olmanın ne anlama geldiğini anlayacak. Sanayi yanında tarımın da ne kadar önemli olduğu hatırlayıp, Kendi kendine yetmenin planlarını hazırlayacak. Stratejik ürünleri kendi yapmanın yollarını bakacak. Ulus üstü yapılara ihtiyaç duyulmayacak.

Evet arkadaşlar. Ne olursa olsun henüz çok geç değil, insan olmanın ne demek olduğunu, aile olmanın ne demek olduğunu, kaybettiğimiz değerlerin ne olduğunu ve bu ülkenin ne kadar kıymetli olduğunu biri bize hatırlatmadan hatırlayalım.  Ve keyfini çıkaralım arkadaşlar, bu ülkenin bir vatandaşı olmanın keyfini çıkaralım.

Paylaşım Şartı:

Paylaşmak istediğiniz bir yazı, görsel vs. varsa, alakalı yazıya gidin ve yukarıdaki adres çubuğunda görülen linki kopyalayıp paylaşmak istediğiniz yere yapıştırın. Yani YALNIZCA LİNK PAYLAŞIMINA MÜSAADE EDİYORUZ. Ayrıca yazının başında “facebook” veya “twitter”ın sosyal medya paylaşım butonları var. O butonlara tıklayarak da paylaşılabilir. Başka türlüsüne hiçbir surette rızamız yoktur.

Yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

CHP’nin Twitter’daki TROLL hesaplarını açıklıyorum.!!

CHP’nin Twitter’daki troll ordusu, partinin sosyal medya platformlarındaki etkinliğini arttırıp, yanlış bilgilerle…

Ekrem İmamoğlu Chatham Hause’da

CHATHAM HOUSE 1920 yılında, ismini bulunduğu sokaktan alan, geçmişi Yuvarlak Masa ya da…

İklim değişikliği yalanı 3.bölüm

Biliyorsunuz ki geçen hafta sadece ülkemizde değil, Dünya genelinde 26 milyon noktada aynı anda “tesadüfen” Orman yangınları çıkmıştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da mı Küreselci?

Fahrettin Koca küreselcilere teslim mi oldu?