İklim değişikliği, küresel ısınma ile ilgili yazımızın birinci bölümünde bilinen beş yanlışı size anlatmıştım.

Bu yazımda size İklim değişikliği konusunda yanlış bilgilerle ülkeler üzerinde bilinçli bir şekilde baskı kuranlar kimler? Bunu açıklamaya çalışacağım.

İklim değişikliğini dünyada tartışan üç ana gurup var.  Bu konuyu daha iyi kavramamız için bu üç gurubu incelememiz gerekiyor.

Birinci gurubu, Avrupa birliği kurumlarından olan İklim Değişikliği Panelinin (IPPC) bilim insanları oluşturuyor. Bu gruptaki bilim insanlarına göre iklimde yaşanan değişimin başlıca sebebi insanların fosil yakıt kullanıyor olması. Bu yakıtların kullanımı sonucu ortaya çıkan karbondioksit, atmosferi tehlikeli düzeyde ısıtıyor.

İkinci gurubu, fosil yakıtların iklim değişikliğindeki payını çok büyütülmeyeceğini öne süren bilim insanları oluşturuyor. Bu bilim insanlarına göre zaten dünya ısınma periyodunda ve 1960 lardan sonra yaygınlaşmaya başlayan fosil yakıt kullanımı, bu ısınmadaki payı yok denecek kadar az. Ayrıca bu guruba göre 60 yıllık bir zaman dilimindeki ısınmayı, fosil yakıt kullanımına bağlamak bilimsel olarak mümkün değil. Üstelik de fosil yakıt kullanımı artmasına rağmen dünyanın sıcaklık artış hızı giderek düşmekte. Birinci bölümde bahsettiğim Richard Lindzen, William Happer, Freeman Dyson bu gurubu oluşturan bilim insanlarından bazıları.

Üçüncü gurupta ise dünyanın sonunun çok yakın olduğunu söyleyerek büyük bir panik havası estiren STK aktivistleri, siyasetçiler ve medya oluşturmakta. Bu grup iklim değişikliği ile ilgili yanlış ve bilimsel kanıtlara dayanmayan bilgilerin kaynağını oluşturmakta.

Birinci ve ikinci gurubu oluşturan bilim insanlarının savunduğu beş ana gerçek var.

– İklim her zaman değişiyordu. Eskiden şimdi ve gelecekte de değişecek.

–  Karbondioksit hayatın devamlılığını sağlayan yararlı bir sera gazıdır. Artması veya azalması ufak tefek lokal sorunlara sebep olsa da bu gazı öcü yapmaz.

– 19. Yüzyılda sona eren küçük buzul çağından sonra atmosferdeki karbondioksit miktarı artmakta.

– Geçtiğimiz iki asırda sıcaklık sadece 1 derece arttı. Bu artışa insan kaynaklı karbondioksit gazı ancak 1960’lardan sonra etki etmesine rağmen son yirmi yılda yeryüzündeki sıcaklık hiç artmadı.

– iklimi belirleyen sistemin karmaşıklığından ötürü dünyanın en güçlü bilgisayarlarına erişilebilen tüm veriler eklense bile iklimin gelecekte nasıl olacağı ile ilgili kesin bir yargıya varmak mümkün değil. Bu yüzden bu zamana kadar yapılan tahminlerde yanılmanın sebebi bu.

Peki iklimin değişmesi doğal ve öngörülemez bir süreçken,  mevcut küresel ısınmadaki artışın insan kaynaklı olduğunu gösteren resmileşmiş bir tane çalışma yokken neden bu yalan söyleniyor ve neden bir çok insan büyük bir paniğin içinde?

Bunu anlamamız için de üçüncü grubu iyi analiz etmemiz gerekiyor, çünkü korku ve panik havasına bu  gurup sebep olmakta.

Son zamanlarda Bill Gates, Greta Thunberg gibi isimlerin yüzü olduğu bu grup trilyon dolarlarla ölçülen bir sektöre dönüştü.

İlaç teknoloji, petrol gibi büyük sektörler bile bu grubun oluşturduğu büyüklüğe erişmiyor. Bu sektörü besleyen para havuzunda şirketler köşe başlarını tutuyor. Citi Grup 2023 e kadar gerçekleşecek çevreci politikalar için 100 milyar dolar ayırdığını duyurdu. Fakat esas para hükümetlerden gelmesi bekleniyor. Tahmini toplanması gereken miktar ise 96 trilyon dolar olacağı öngörülüyor. Bu paradan yenilenebilir enerjiye pay ayrılsa da büyük bir kısım da sivil toplum kuruluşlarına yönlendiriliyor. Mesela Green Peace’ın finansal varlığı 2019 yılında yayınladığı raporda da 100milyonr dolar olduğu belirtiliyor.

Bir başka çevreci sivil toplum kuruluşu olan Nature Conservancy 100 milyon doları aşan bir finansal gelire ulaştığını yayınlamıştı.

 World Wild Life Fund (WWF) ise 300 milyon doları bir finansal kaynağı olduğunu açıklamıştı.

Bilimin sesi gittikçe kısık hale getirilirken, felaket ve kıyamet senaryoları her geçen gün biraz daha büyütülüyor.

Oluşan bu büyük sektörler, iklim değişikliği ile ilgili yanlış bilgilerin nasıl oluyor da doğrulardan daha hızlı yayıldığını açıklamaya yeter herhalde.

Evet arkadaşlar,

Dünya iklimi değişiyor, uzak gelecekte de ciddi çevresel sorunlar oluşabilir. Ayrıca sanayileşme dünyayı kirletiyor ve çevreye de zarar veriyor. Bunu kabul ediyoruz.

Fakat bu konuyu devasa bir sektör haline getirip, gün aşırı yanlış bilgiler yayanların amacı ney? Arkasında kimler var ve her şeyi küresel ısınmaya bağlayarak konuyu belirli bir amca sürükleyerek ne yapmak istiyorlar?

Bir dahaki yazımızda bu üçüncü grubu fonlayanların amaçlarının ne olduğunu anlatacağım

New Green Deal

Kalın sağlıcakla.

Yorum
  1. Kaynak eksikliği var , bu yazdıklarınız bizim gibi yönetilen toplumlarda biraz bilgili insanların kolayca ikna edilebileceği türden, ama kaynağınız yok maalesef;bu bilim insanların söylediği sözlerin yayınlandığı adresler , çevreci örgütlerin maddi yapısını gösteren adresler , karbon salınımın dünyaya etkisi , sıcaklığın yükselmemesi gibi verdiğiniz bilginin kaynağını paylaşmanız gerekiyor. Birde son 100 yıldaki dünyada insanın gelişimini gösteren bir şablon . Bence son 100 yılda insanoğlu , varolduğu süreden daha fazla yol katetti.

  2. iklim değişikliği aldatmacası ile devletleri soyacaklar. Bunların oyunlarını artık herkes biliyor. Bir gün mutlaka küreselciler ile devletler arasında savaş çıkacak. bu dünyanın kurtuluşu olacak.

  3. iklim üzerine yapılan projeler ve oyunlarla insanlık metaverse denen sanal bir alemin içine hapsedilmek isteniyor. Satılmış devletler de bu projelere destek veriyor. İnsanoğlu da bunu henüz anlamış değil. Allahtan başka hiç bir şeye güvenmeyin.

  4. Bu küreselcilerin son kozu. Dünya çırpınıyor, kazanan kim olacak? 20.yy düzeni mi 21.yy düzeni mi? Göreceğiz.

  5. iklim tarih boyunca hep değişiyor, küreselciler bunu biliyor. Ülkeleri zor duruma sokmak için bunu pompalayıp bütçelerini delmeye çalışıyor

  6. Küresel akıl dünyayı sıfırlamak ve planlarını uygulamak için her yolu deniyor. Bu coğrafyada yaşamak belirli sorumluluklar gerektiriyor. Akıllı olmalı ve planı görmeliyiz.

  7. Geri bildirim: apsules
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Akp gerçekten bitti mi?

İlk kurulduğu günden beri Türkiye’de çok köklü değişimleri gerçekleştiren Akp hükümeti çöküyor…

İmamoğlu Kılıçdaroğlu’na Hainlik yapıyor!!

Kılıçdaroğlu’nun FETÖ ve PKK’yı kurtarmak için düzenlettiği KHK toplantılarına, İmamoğlu Diyarbakır çıkarmasıyla yanıt verdi. İmamoğlu şehir şehir gezerek ‘Halk benim arkamda’ imâsında bulunurken, Kılıçdaroğlu yönetimi İmamoğlu’nu frenlemeye çalışıyor.

Kim Bu “Dünyayı Yöneten” Aileler?

Sermayeyi elinde tutan bu bir avuç azınlık çete, bu güç kim, kimler ve amaçları ney?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Küresel oyuna çomak. Tahıl koridoru için tarihi imza atıldı:

Rusya-Ukrayna savaşı ile ağırlaşan uluslararası gıda krizinin hafifletilebileceğine dair umutları Erdoğan sayesinde…