Litvanyalılar, Ukrayna ordusunun Rus güçlerini hedef almak için Türkiye’nin Bayraktar insansız hava aracını satın alması için sadece üç gün içinde milyonlar bağışladı.

Yüzlerce Litvanyalı, daha önce Moskova’nın yönetimi altındaki bir dost ülke ile dayanışma gösterisi olarak Rusya’ya karşı savaşında Ukrayna için gelişmiş bir askeri insansız hava aracı satın almak için bir bağış kampanyasına katkıda bulundu.

2,8 milyonluk bir ülke olan Litvanya’da, Türkiye’den bir Bayraktar TB2 insansız hava aracının satın alınmasını finanse etmek için büyük ölçüde küçük miktarlarda 5 milyon avroluk (5,4 milyon dolar) hedef sadece üç buçuk günde yükseltildi.

Litvanyalı bir internet yayıncısı olan Laisves TV, bağış toplama kampanyasını başlattı.

“Bu savaş başlamadan önce hiçbirimiz silah alacağımızı düşünmüyorduk. Ama artık normal bir şey. Geçen hafta çabalar başlar başlamaz 100 avro gönderen 32 yaşındaki Agne Belickaite, dünyanın daha iyi olması için bir şeyler yapılması gerektiğini söyledi.

Bir süredir Ukrayna’ya silah satın almak için bağış yapıyorum ve bunu zafere kadar yapacağım” dedi ve kısmen Rusya’nın Litvanya’ya saldırabileceği korkusuyla motive olduğunu da sözlerine ekledi.

“Dünyanın en büyük ülkelerinin hükümetleri durmadan müzakere ederken… Litvanya toplumu basitçe bir araya geliyor.”

Yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Robotlar Üremeyi Başardı

İlk canlı robotları yaratan ABD’li bilim insanları, ‘ksenobot’ ismini verdileri bu yaşam…

mRNA Teknolojisi Ve BioNTech Aşısı

Bu gün size BioNTech firmasının da Covid-19 aşısında kullandığı mRNA teknolojisi nedir, bu teknoloji ile neler yapılabilir ve mRNA teknolojisi nasıl çalışır? Bunları anlatmaya çalışacağım.

İsrail’in Alçak ‘Türkiye’ planı!

İsrail işgal güçleri, Kudüs merkezli saldırılarını sürdürüyor. Kudüs’ü Yahudileştirme ve Mescid-i Aksa’yı…

Ukrayna Rusya savaşı uzarsa?

Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşı tüm hızı ile devam ediyor. Ülkenin pek…