CHATHAM HOUSE 1920 yılında, ismini bulunduğu sokaktan alan, geçmişi Yuvarlak Masa ya da  Tapınak Şovalyeleri ne dayanan, İngiliz devletinin fikirlerini yaymak için kurulmuş, İngiliz Kraliyet Ailesine bağlı Masonik bir kurum olarak bilinmektedir.

Resmi ünvanı türkçe tam karşılığı olarak, İngiliz Kraliyeti Uluslar Arası İlişkiler Enstitüsi‘ dir. yani İngiliz dış politikasının derin aklıdır.

Bu kurumun Üç başkanı vardır. Bu üç başkan İngiliz siyasilerinden seçilir ve Tepede Kraliçeye bağlı çalışırlar.

Yani kısaca ingilterenin yönetmek istediği devletlerin yöneticilerini koordine edip, koyun gibi güttüğü yerdir.

Chatham House‘ un  türk milleti ile olan geçmişi Sevr anlaşmasına dayanır. Sevr anlaşması Osmanlı devletinin parçalanmasını amaçlayan anlaşmadır ve bu kurum tarafından hazırlanır. Bu anlaşmayı , Türkiye Cumhuriyetinin büyük Önderi ve CHP’nin  kurucusu Gazi Mustafa Kemal Paşa bozar.

Ayrıca bu kurum tarihte Sykes-Picot Anlaşması olarak bilinen, Ortadoğu’nun İngilizler ve fransızlar tarafından paylaşım planını hazırlayan kurumdur.

Abdullah Gül Chatham House’den Ödül Aldı

Chatham House’den ödül alıyorsanız ödülü almak için bazı garip kurallar vardır. Mesela en bilineni bir defter de 2 boş sayfadan birine adınızı yazıp imza atarsınız. sayfanın diğer kısmı ise boş kalır. Bu sanki boş olan kısımları siz doldurun, size açık senet veriyorum der gibidir. Abdullah Gül de 2010 yılında bu ödüle layık görüldüğünde aynı şekilde önce boş bir sayfaya adını yazarak imza atmıştır.Türkiye Cumhuriyeti’nin 11. Cumhurbaşkanı ve 2018 seçimlerinde CHP tarafından çatı adayı olarak Tayyip Erdoğanın karşısına çıkmak isteyen Abdullah Gül’ün Chatham House’den ödül verilmesinin gerekçesi ise, bu kuruluşun resmi web sitesinde genel olarak aşağıdaki maddeler ile açıklanır.

  • Irak’da farklı meshepler arasında arabulucu olması
  • Afganistan ve Pakistan liderlerini bir araya getirmek için üstlendiği görev
  • Türkiye’nin ortadoğu planındaki katkıları
  • Kıbrısın Katil Rumlar ile birleşmesi için yaptığı çalışmalar
  • Türkiye Ermenistan ilişkilerini geliştirmek için yaptığı çalışmalar. (hatırlarsanız Türkiye Ermenistan arasında dostluk maç organize edilmişti. O maça gelen bazı vatandaşların taşıdıkları Azerbaycan bayrakları sorun çıkmasın diye zorla alınarak çöpe atılmıştı).

Ekrem İmamoğlu Chatham House Ziyareti

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu 2019 kasım ayında  Emperyalist sistemin “ortak akıl” oluşturma sürecindeki “prestijiyle” tanınan “düşünce kuruluşu” Chatham House’u ziyareti sonrası yapılan açıklamada  İngiltere-Türkiye ve Londra-İstanbul, İstanbul-Chatham House ilişkilerini ele aldığı belirtildi.

Kimlerle mi?

Yatırım Bankaları: Goldman Sachs, JP Morgan, Morgan Stanley, Citi Group, Credit Suisse, HSBC, Barclays.

Fonlar: KKR, 3i, BlackRock, BlackStone, Standard Life Aberdeen, Bridgepoint Capital Group.

Yatırım Uzmanları: Macquarie Infrastructure, Brookfield Asset Management, M&G Investments, IFM Investors, Carlyle Group, Global Infrastructure Partners.

Tanıdınız mı? Türkiye’yi yıllarca esir alan Finans kuruluşları ve uzmanlar.

Yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Mutasyona uğramış müslüman

Küresel elitler, yani kendine üst akıl diyen güruh, 1.Dünya savaşı sonrası, Amerika…

İklim değişikliği yalanı 3.bölüm

Biliyorsunuz ki geçen hafta sadece ülkemizde değil, Dünya genelinde 26 milyon noktada aynı anda “tesadüfen” Orman yangınları çıkmıştı.

Zamlar Durmayacak!

Hatırlıyor musunuz? 2019 öncesi nasıl bir hayat vardı? Birçok şeye ulaşmak için…

ÇİP krizi Türkiye’yi nasıl etkileyecek? TOGG bu krizden nasıl çıkacak?

1 Aralık 2019 tarihinde Çin’in Hubei bölgesinin başkenti konumunda olan Wuhan kentinde bir…