Kasım Süleymani 11 Mart 1957’de İran’ın güneydoğu eyaleti Kirman’ın Afganistan sınırına yakın dağlık bir bölgesinde, aşiret yapılarının hâkim olduğu Rabord Köyü’nde doğdu. Askeri kariyerine 1979 İran Devrimi sonrasında başlayan İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kasım Süleymani, İran’ın bölge politikalarında önemli bir rol oynayan  ‘ulusal kahraman’ olarak görülen bir isimdi.

Kasım Süleymani neden şimdi öldürüldü?

Aslında bu soruyu cevaplamadan önce ABD nin belirli bir zamana kadar ingiltere ile ortak yürüttüğü beş aşamalı planı konuşursak bu sorunun da cevabını hem kısmen vermiş oluruz, hem de bu eylemin sebebini anlamış oluruz.

Evet son 20 yılımızı ilgilendiren bu beş aşamalı planı birbirine bağlayarak anlamaya çalışalım.

1- Irak’ın işgali.

20 Mart 2003 tarihinde ABD ve İngiltere öncülüğünde Irak işgali başladı. Irak’a ait askeri ve siyasi merkezler, Baas rejiminin önemli noktaları ani hava saldırılarıyla hedef alındı. Ardından ülkenin güneyindeki Kuveyt ve kuzeydeki Kürt bölgeleri üzerinden hara harekatı başladı. Irak’ın düzenli ordusu kısa bir süre içinde tamamen çöktü, birçok asker savaşmadan teslim olmayı seçti.

2- Arap Baharı

17 Aralık 2010 Tunus’ta bir gencin kendini yakmasının ardından tüm Tunus halkının giriştiği eylemle beraber Arap dünyasına gelen bunalım dönemidir. Yapılan protesto sonucu birçok Arap ülkesi, Tunus’tan etkilenip özgürlük için savaşmıştır. Tunus, Mısır, Libya, Suriye, Bahreyn, Ürdün, Yemen gibi ülkeler Arap baharından etkilenen ülkelerdir.

3- Suriye iç savaşı

Suriye’deki iç savaş 15 Mart 2011’de ülkenin güneyindeki Dera kentinde Arap baharının devamı niteliğinde küçük bir kıvılcımla başladı. Suriye savaşında şimdiye kadar 600 bin kişi hayatını kaybetti. Suriye savaşında 6.5 milyon insan evlerini terk etmek zorunda kaldı.

4- Doğu Akdeniz Hidrokarbon keşfedilmesi

2011 senesinin ortasından bu yana hem Kıbrıs sorunu, hem de Doğu Akdeniz bölgesi ve genel bakımdan dünya siyasetinin yakından etkileyebilecek çok dikkat çekici bir gelişme cereyan etmiştir. Bu da Kıbrıs adasının güneyinde keşfedilen doğalgaz potansiyelidir. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Ağustos 2011’de petrol ve doğalgaz arama çalışmalarını başlatmıştır. 15 Eylül’de ABD’li Noble ve İsrailli Delek firması tarafından doğalgaz aramaları için kullanılacak olan “Afrodit” olarak isimlendirilen platform 12’inci parsele varmış ve 18 Eylül’de sondaj işlemine başlamıştır.

Bu olayları peşpeşe sıralarsak arada anlaşmazlıklar olsa da aslında büyük bir planın adım adım işlediğini görebiliriz.

Irak iç savaşı ve Saddamın devrilmesi ile ırak kurdistanının kurulması, arap baharı ile kuzey afrika akdenize kıyısı olan ülkelerin istikrarlaştırılması, suriyede kürt koridoru oluşturulup akdenize kadar uzatılmak istenmesi ve Mısır, İsrail, Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İtalya ile Akdeniz doğalgaz anlaşması.

İsrail, Yunanistan ve Rum Kesimi liderleri EastMed boru hattı

Evet amaç tam da buydu. Rus gazına muhtaç Avrupa’nın enerji güvenliğini oluşturmak için yeni bir yol bulunmalıydı. Katar’dan başlayan enerji hattı Irak Kürdistanında Musul-Kerkük petrolü ile birleşip, Suriye Kürt koridorundan Akdeniz’e açılıp, burada Rum-İsrail-Mısır-İtalya doğalgaz hattıyla Girit üzerinden Avrupa’ya ulaşmasıydı.

Planda ufak tefek pürüzler olmuştu. Irak da Kürt devleti kurulamamış, Kerkük sorunu çözülememişti. Barzani bağımsızlık için referanduma gitmiş ama Türkiye’nin Irak Başika Asgeri üssü faliyetleriyle  buradaki oluşum durdurulmuştu.

Mısır’da 2012 yılında Müslüman Kardeşler’in adayı Muhammet Mursi cumhurbaşkanı seçilmiş plan bozulmuştu ama 3 Temmuz 2013 tarihinde askeri darbe ile Abd yanlısı Sisi İktidara getirilip, aksayan plan rayına sokulmuştu.

Suriye Kürt Koridoru, Fırat Kalkanı, Afrin Zeytindalı ve Fırat’ın doğusu Barış Pınarı Harekatı ile durdurulmuş, koridor hayal olmuştu.

Arap baharı ile istikrarsızlaşan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile Türkiye’nin kıta sahanlığı anlaşması yapılmış, East-Med boru hattı anlaşması çöp olmuştu.

Fırat Kalkanı, Zeytindalı, Barış Pınarı Harekatları

Türkiye ve Libya Arasında Yapılan Deniz Suları Yetki Anlaşması

Şimdi gelelim Kasım Süleymani Neden Öldürüldü Sorusuna?

Bütün bu planlarının kısmen başarısız olması projelerin durduğu anlamına tabiki de gelmez. Abd nin birincil hedefine geri dönmesi gerekliydi. Çünkü Türkiye’nin müdaheleleriyle Ortadoğudan atılmak üzereydi.  Irak kısmen de olsa istikrara doğru gidiyor  kendisi artık buralarda hakimiyeti kaptırıyordu. Önce kısmen oluşan bu  istikrarı bozmalı ve  tekrar kaos ortamı oluşturulması gerekiyordu. Bu Abd’ nin belki de son şansıydı. İşte bu yüzden KASIM SÜLEYMANİ öldürülerek fitil ateşlendi. Emin olun sırada bir kaç kişi daha var. Abd iran’ın üzerine üzerine gidecek.   İran’ın buna cevap verecek önünde  3 seçeneği var.

1-Basra körfezinde ABD uçak gemisine saldırı.

2-Suudi Arabistan’ a saldırı

3-İsrail’e saldırı.

Muhtemelen bunların içinde en zayıf olana yani Suudi Arabistan’a saldırı yakın zamanda gelecek.

İranın karşılıklarını  bahane eden  ABD en kısa zamanda Irak’ a  5000 kişilik bir askeri  yığınak yapacak ve İran-Irak da  kaos büyüyerek devam edecek. bu kaostan bilin bakalım kim faydalanacak?

KÜRTLER…

Yakın zamanda Barzani  yeniden bağımsızlık için referanduma giderse şaşırmayın. Suriye kürtleri ile Irak kürtleri bu karmaşada mutlaka birleşmek isteyerek koridorun bir kısmını tamamlamak isteyecektir.

Sonuc mu?

Plan 1   KÜRDİSTAN’ ı kurmak.

Peki  Türkiye ne yapmalı? Başak bir yazıda inşallah anlatacağım.

Diyeceksiniz ki başta Plan Beş aşamalı dediniz ama dört aşama yazdınız.

Beşinci Ney?

Bekleyin ve Görün…

Paylaşım Şartı:

Paylaşmak istediğiniz bir yazı, görsel vs. varsa, alakalı yazıya gidin ve yukarıdaki adres çubuğunda görülen linki kopyalayıp

paylaşmak istediğiniz yere yapıştırın. Yani YALNIZCA LİNK PAYLAŞIMINA MÜSAADE EDİYORUZ. Ayrıca yazının başında “facebook” veya “twitter”ın sosyal medya paylaşım butonları var. O butonlara tıklayarak da paylaşılabilir. Başka türlüsüne hiçbir surette rızamız yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

İttifak kabul ederse aday olurum!

Ekrem İmamoğlu’nu mu aday yapalım Mansur Yavaş’ı mı yapalım? Şu mu olsun…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da mı Küreselci?

Fahrettin Koca küreselcilere teslim mi oldu?

HİSAR-O, Bangladeş’in İhale Sürecinde

Bangladeş Savunma Kuvvetleri, Orta Menzilli Karadan Havaya Füze (MRSAM) sistemini tedarik etmek…

Kuzey Kıbrıs’ın Geleceği Tehlikede: Siyonistlerin Korkutucu Arazi İstilası

Kıbrıs’ta Siyonistlerin Tehlikeli Arazi İstilası Kıbrıs, tarih boyunca birçok siyasi sorunun merkezinde…