Metaverse coinleri (ETP) hangileri? Metaverse coin listesi

Facebook’un büyük metaverse hamlesi sonrası, metaverse dünyasına olan ilgi artarken metaverse merkezli kripto para projeleri de merak konusu oluyor.

Peki, Metaverse coin nedir? Metaverse coinleri hangileri? Metaverse coin list Binance…

Biliyorsunuz geçenlerde Facebook’ da yaşanan skandallardan sonra Facebook‘un yeni ismi Meta oldu. Şirketin CEO’su Mark Zuckerberg, daha önce basına sızan isim değişikliğini doğruladı ve Facebook’un gelecek 10 yılda geliştireceği sanal evren metaverse‘ü tanıttı. Şirketin Horizon adındaki sistemi henüz kullanıcıya açılmasa da uzun süredir geliştiriliyor. Facebook sadece AB içerisinde 10 bin mühendis alacak ve 10 milyar dolardan fazla yatırım yapacak. Horizon’ın seneye kullanıcıyla buluşması bekleniyor. Facebook’un bu hamlesi ise metaverse coin’lerine hareket getirdi. Peki, Metaverse coin nedir, metaverse ne demek?

Facebook yaptığı açıklamada, şirketin metaverse sisteminin, dijital koleksiyon formatının geliştiği Ethereum’a bir destek eklemesi ile birlikte non-fungible token’ları (NFT) destekleyeceğini açıkladı. Facebook Metaverse Ürünleri Başkanı Vishal Shah konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bu, insanların NFT’ler gibi sınırlı sayıda dijital nesneleri satmalarını, dijital alanlarında sergilemelerini ve hatta bir sonraki kişiye güvenli bir şekilde satmalarını kolaylaştıracak” sözlerini kullandı.

Bunlara ek olarak Shah, “Amacımız, mümkün olduğunca çok oyuncunun metaverse’de bir iş kurması için bir yol sağlamaktır” sözlerini ekledi.

METAVERSE

Facebook’un metaverse konusunda yaptığı açıklamanın ardından metaverse odaklı kripto para projelerinde hareketlilik yaşandı.

Ethereum blok zincirinde yer alan sanal gerçeklik platformu Decentraland’in tokenı MANA haber sonrası yüzde 10’luk bir artış yaşarken,  blok zinciri tabanlı sanal dünya The Sandbox projesinin SAND token’ı da az olsa bir fiyat artış gördü.

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance üzerinde de TSİ 22.48 itibari ile son 24 saatte en çok değer kazanan 10 kripto paradan 4’ünü metaverse ile ilgili projeler oluşturuyor. Burada günlük artışlar yüzde 15 – 25 arasında ve Facebook hakkında gün boyu devam eden metaverse söylentiler bunda oldukça etkili oldu.

METAVERSE COİN’LERİ NEDEN YÜKSELİYOR?

Son günlerde tüm dünyada bir metaverse furyası yaşanıyor. Sosyal medya devi Facebook’tan dün gelen metaverse ile ilgili açıklama, üzerine şirket isminin Meta olarak değiştirilmesi konuya olan ilgiyi bir hayli artırdı. Bundan metaverse odaklı kripto para projeleri de olumlu anlamda etkilendi. Bu kapsama giren birçok coin, çift haneli ve hatta bazıları, üç haneli artışlar yaşadı.

METAVERSE COİN’LERİ HANGİLERİ?

Bilindiği üzere metaverse, sanal bir evren. Dolayısıyla bu evren sanal eşyalardan oluşuyor. Sanal gerçekliğe, sanal eşyalara ve NFT’lere odaklı tüm kripto para projelerini metaverse coin’leri içerisine dahil edebiliriz.

Piyasa değerine göre en büyük metaverse coin’leri şöyle sıralayabiliriz:

AXİE INFİNİTY (AXS)
Axie Infinity, “kazanmak için oyna” mottosuyla oluşturulmuş bir platformdur. Axie Infinity dünyasında oyuncular, ekosisteme katkı sağladıkça, ödüllendirilir ve gelir elde ederler. Proje, Vietnam’da Sky Mavis isimli bir oyun firması tarafından 2018 yılında hayata geçirildi.

Piyasa değeri: 8.7 milyar dolar
İlk fiyatı: 0.1 dolar
Şimdiki fiyatı: 150 dolar
Bir aylık fiyat değişimi: %120
DECENTRALAND (MANA)
MANA, kullanıcıların içerik ve uygulamalar oluşturmalarına, deneyimlemelerine ve bunlardan para kazanmalarına olanak tanıyan, Ethereum tabanlı bir sanal gerçeklik platformu.

Piyasa değeri: 2.4 milyar dolar
İlk fiyatı: 0.024 dolar
Şimdiki fiyatı: 1.39 dolar
Bir aylık fiyat değişimi: %105
ENJİN COİN (ENJ)
Enjin, oyun ürünlerinden oluşan bir blok zinciri ekosistemi yaratmayı amaçlayan bir proje. Enjin Network ise kullanıcıların web siteleri ve klanlar oluşturabilecekleri, sohbet edebilecekleri, sanal eşya mağazaları kurabilecekleri bir sosyal oyun platformudur.

Piyasa değeri: 2.12 milyar dolar
İlk fiyatı: 0.05 dolar
Şimdiki fiyatı: 2.55 dolar
Bir aylık fiyat değişimi: %100
THE SANDBOX (SAND)
The Sandbox, kullanıcıların bir oyun biçiminde dijital varlıklar oluşturmasına, satın almasına ve satmasına imkan veren blok zinciri tabanlı sanal dünyadır. Proje 2020 yılında ortaya çıktı ve piyasaya sürüldü.

Piyasa değeri: 1 milyar dolar
İlk fiyatı: 0.0083 dolar
Şimdiki fiyatı: 1.13 dolar
Bir aylık fiyat değişimi: %75
WEMIX (WEMIX)
WEMIX, WEMADE’in blok zinciri oyun hizmetleri koluna odaklanan yan kuruluşu Wemade Tree tarafından geliştirilen blok zinciri tabanlı küresel oyun platformudur. Wemix, kullanıcılara dijital varlıklar için cüzdanlar ve pazar yerleri sağlayan oyun dApp’leri içeriyor.

Piyasa değeri: 765 milyon dolar
İlk fiyatı: 0.36 dolar
Şimdiki fiyatı: 5.90 dolar
Bir aylık fiyat değişimi: %400
DVİSON NETWORK (DVI)
Blok zinciri tabanlı bir VR içerik ekosistemi olan Dvision Network, Ethereum blok zinciri üzerinde çalışıyor. Geçen sene piyasaya sürülen Dvision Network, NFT’lerin alınıp satılabileceği bir platformu da içeriyor.

Piyasa değeri: 260 milyon dolar
İlk fiyatı: 0.04 dolar
Şimdiki fiyatı: 1.20 dolar
Bir aylık fiyat değişimi: %145
STAR ATLAS (ATLAS)
Star Atlas, sanal oyun metaverse’inde bulunan devasa bir çok oyunculu çevrim içi oyundur. Solana blok zincirinde yer alan Star Atlas, piyasaya 2021 yılında çıktı. Kripto para borsaları FTX ve Sarum tarafından destekleniyor.

Piyasa değeri: 249 milyon dolar
İlk fiyatı: 0.00138 dolar
Şimdiki fiyatı: 0.11 dolar
Bir aylık fiyat değişimi: %38

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Küresel oyuna çomak. Tahıl koridoru için tarihi imza atıldı:

Rusya-Ukrayna savaşı ile ağırlaşan uluslararası gıda krizinin hafifletilebileceğine dair umutları Erdoğan sayesinde…

Asgari ücret 4000TL Üzerinde Olabilir, EYT Çıkacak mı?

Milyonlarca vatandaş tarafından merakla beklenen asgari ücret, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ve 3600 ek gösterge ile ilgili son gelişmeler ney?

Milli İstihbarat Teşkilatı’ndan (MİT) MOSSAD’a son darbe!

Milli İstihbarat Teşkilatı ve MOSSAD arasında gerçekleşen son operasyon, yabancı istihbarat servislerini korkuttu.

Döviz Ve Altındaki Yükseliş Nereye Gidiyor?

Devam Edecek mi? Yoksa Geçici Bir Süreç mi? Yükseliş Kuraklık Etkisi mi?…