Belki bilmiyorsunuz ama Dijital Türk Lirası üzerindeki çalışmalar 2022 yılından bu yana devam ediyor. Hatta ilk ödemelerin testleri bile başarıyla gerçekleştirildi.

İİT TOPLANTISINDA DİJİTAL PARA TOPLANTISI

Dün İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT)-Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) Merkez Bankaları Forumu toplantısına katılan Erkan, açılış konuşmasını yaptı. Toplantının ilk oturumunda, küresel ekonomik görünüm ve İİT üyesi ülkelerin ekonomik görünümü ele alındı. İkinci oturumda, merkez bankası dijital para birimlerinin tasarımı ve kullanımında son gelişmeler değerlendirildi ve bu konuda merkez bankaları arası işbirliğinin rolü üzerinde duruldu.

“DİJİTAL PARADA KRİTİK DÖNÜM NOKTASINDAYIZ”

Basına kapalı gerçekleşen(!) İİT-İSEDAK Merkez Bankaları Forumu toplantısının açılışında Erkan, dijital para çalışmalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. “Kritik bir dönüm noktasındayız” diyen Erkan, konuşmasının devamında:

Gelişmiş ülke merkez bankalarının girişimleri belirli bir olgunluğa ulaşmak üzere ve güvenli ve dayanıklı MBDP sistemlerinin oluşturulmasında

“Bank for International Settlements yani Uluslararası Mutabakat Bankası (BIS) rolünün ve İİT işbirliğinin kilit önemde olduğu kritik bir dönüm noktasındayız. Kendi dijital para teknolojilerini geliştiren ülke örnekleri var. Dijital paranın nihai gücü, yalnızca dijital para olmasından değil, merkez bankasının ihraç ettiği bir parasal teknoloji olmasından gelmektedir. Birlikte çalışabilirlik ve yüksek performanslı ödeme işleme sistemleri olmadan hiçbir MBDP projesi, kapsayıcı, daha yeşil ticaret ve yatırım konuları açısından etkin ve etkili bir küresel aktarım sağlayamaz.”

İslam İşbirliği Teşkilatı’ndaki işbirliğinin; birlikte çalışabilirliğin test edilmesi, ticaret ve havale işlemlerine ilişkin sınır ötesi MBDP işlemlerinin kolaylaştırılmasının sağlanması açısından kilit öneme sahip olduğunu vurgu yapan Erkan, “Bu açıdan küresel operasyon önemlidir. Optimizasyonun sadece bir ülke için değil, her bir firma veya kullanıcı göz önünde bulundurularak yapılması gerekir.” ifadelerini kullandı.

İnsanların hayatlarıyla ilgili bir karar alınıyor, bu kararlar basına kapalı olarak gerçekleşiyor. Bu bana biraz saçma geliyor. Ayrıca basına kapalı olarak gerçekleşen bu toplantı basına nasıl sızıyor.

Dijital para ile bize göstermek istedikleri kayıt dışı ekonomiyi kayıt içine almak, illegal ticareti ve karapara ile mücadele etmek, uyuşturucu,  sex ve silah kaçakçılığının önüne geçmek olduğu söyleniyor. Peki bu illegal para transferi kripto paralar ile mi yapılacak?

Dilenciye para verme ve sosyal konularda vicdani harcamalar nasıl yapılacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

ASPİLSAN’ın Lityum İyon Pil Yatırımında Sona Doğru

ASPİLSAN Enerji tarafından Kayseri’de kurulacak Türkiye’nin ilk lityum iyon pil üretim tesisi inşaatının yüzde 80’i tamamlandı.

Rusya merkezli TopWar: TB2’leri yok edecek silahınız yoksa endişelenmelisiniz!

Rusya ile envanterinde TB2 filosu bulunan Ukrayna’nın savaşması gündemdeyken Rusya merkezli TopWar’ın…

Siper, Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi ‘nin ilk test atışı yapıldı

Türkiye’nin en önemli savunma projelerinden biri olan Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi…

Suudiler Hatay’daki 10 Milyar Dolarlık Projeye Ortak Mı Oluyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Körfez turunun ilk durağı olan Suudi Arabistan’da imzalanan enerji anlaşması, gözleri Hatay’a çevirmiş durumda. Türkiye Cumhuriyeti ile Suudi Arabistan Krallığı arasında, önceki gün doğrudan yatırım, savunma sanayii, enerji, savunma ve iletişim alanlarında anlaşmalar imzalandı.