Geçen yıl Kuala Lumpur’daki DSA 2022 fuarına katılan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) Başkanı Prof. Temel Kotil, yerel medyaya T625 “Gökbey” helikopterinin Malezya’da kurulacağını ve bu, Türkiye dışında ilk kez bir tesis olacağını söyledi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ. tarafından üretilen çok amaçlı helikopter “Gökbey”

Negeri Sembilan hükümeti, geçtiğimiz yıl imzalanan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) ile bir anlaşma anlaşmasının, Negeri Sembilan Havacılık Vadisi’nin (NSAV) geliştirilmesini sağlamak için bu yılın sonunda gerçekleştirilebileceğini umuyor.

Bunun yanı sıra, TAI’nin Güney Kore şirketi tarafından üretilen helikopter, hafif uçak ve insansız hava araçları da dahil olmak üzere NSAV’da kurulması planlanmaktadır.

“Önceden, Turkish Aerospace Industries (TAI) ile helikopter kurulumu konusunda anlaşma sağladık ve şimdi Güney Kore şirketi ile hafif uçak ve drone kurulumu için görüşmelerdeyiz.”

Gökbey

Datuk Dr Mohamad Rafie Ab Malek, Negeri Sembilan İl İşbirliği, Sanayi, Girişimcilik, Eğitim ve İnsan Sermayesi Exco’su, yerel medyaya yakın zamanda yaptığı açıklamada, “Yatırım yapma arzularına ilişkin gelişmeleri göreceğiz ve NSAV’deki gelişme çok iyi ilerliyor” dedi.

Mohamad Rafie Ab Malek, eyaletin Yatırım, Endüstri, Girişimcilik, Eğitim ve İnsan Sermayesi Exco’su, yerel medyaya yakın zamanda şöyle dedi: “Yatırım yapma arzularıyla ilgili gelişmeleri göreceğiz ve NSAV’deki gelişmeler çok iyi gidiyor.” Buna göre, son altı aydır Ankara, Türkiye’deki (muhtemelen TAI tesislerinde) yaklaşık 100 yerli mühendis, havacılıkla ilgili operasyonlarda çalışacak iş gücünü hazırlamak için eğitim alıyor.

Mohamad Rafie’ye göre, NSAV’deki bu gelişme, 2039 yılına kadar RM104 milyarlık bir yatırım çekebileceği ve 32.000 iş imkanı yaratabileceğini gösteren bir çalışmanın sonucudur.

“Uzay araştırmaları için geliştirilebilecek geniş bir arazi potansiyeli var. Toplam arazi alanı yaklaşık 6.474,9 hektar (16.000 dönüm) ve Toulouse Havacılık Vadisi’nden 10 kat daha büyük. NSAV ayrıca ülkenin ana havaalanı ve ana limanıyla bağlantılıdır” dedi.

Kaynak

Yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hürkuş ‘un İlk Yurtdışı Satış Başarısı Nijer’e Oldu

Bir süredir ihracat haberleri ile gündemde olan Tusaş tarafından üretilen Milli Yeni…

Türkiye, “İnsansız Robotik Ordu Komutanlığı” kuruyor

Türkiye’nin insansız teknolojiler alanında ilerleyişi hız kesmeden devam edecek. Tahminlere göre, iki sene içerisinde insansız Kuvvetler Komutanlığı ve insansız Ordu projeleri tamamen bitirilecek.

Avrupa’da bir ilk! Türk şirketten tarihi başarı, yollara çıkıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Avrupa’da ilk kez, insansız bir otobüs…

Siper, Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi ‘nin ilk test atışı yapıldı

Türkiye’nin en önemli savunma projelerinden biri olan Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi…