6 Temmuz 2022’de Litvanya’nın Siauliai Hava Kuvvetleri Üssü’nde yapılan bir sunumda, Türk yapımı Bayraktar TB2 savaş insansız hava aracı sergileniyor. (Petras Malukas/AFP aracılığıyla)

Milano – Romanya Milli Savunma Bakanlığı, yakın zamanda yayınlanan belgelere göre Türk savunma şirketi Baykar’a TB2 insansız hava araçlarının satın alımı için 321 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı.

Bu adım, Romanya Milli Savunma Bakanlığı’nın geçen Ağustos ayında Baykar Makina’dan yaklaşık 300 milyon dolar karşılığında üç TB2 insansız hava aracı paketi satın almak istediğini ancak parlamento onayının beklendiğini duyurmasından sonra gerçekleşti.

Bakanlık o zamanlar yaptığı açıklamada “Satın alınacak İHA sistemleri, Romanya Kara Kuvvetleri için tasarlanacaktır. Her sistem, hedef tespit özelliklerine sahip altı hava platformunu içerir (toplam 18 insansız hava aracı). Program ayrıca, gerekli eğitim, lojistik destek ve ekipmanı içeren bir ilk destek paketinin satın alınmasını da içerir” dedi.

Bu hafta, kamu ihale projelerine odaklanan Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’ne ek olarak çevrimiçi bir versiyon olan Tenders Electronic Daily web sitesi, bu sistemlerin üretimi için Türk üreticiye resmi sözleşme ödülü bildirimi yayınladı.

İnsansız hava araçları, Timisoara’ya teslim edilecek, burada Romanya Hava Kuvvetleri, emekliye ayrılmadan önce MiG-23’leri barındıran 93. Hava Üssü’nü işletiyordu. Teslim alındığında, Romanya, TB2’leri kullanacak ikinci AB ülkesi ve Türkiye’nin ötesinde sipariş veren üçüncü Avrupa NATO üyesi olacak.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Covid-19 bize hiç gelmedi?

Wuhan laboratuvar patronu “koronavirüs bizden gelmedi” diyor! Wuhan Viroloji Enstitüsü müdürü Yuan Zhiming, korona…

Yunanistan’ı kim hackledi?

İç işleri bakanı Süleyman Soylu, 17.01.2020 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla…

Modern kölelik İD2020 projesi

ID2020 Birliği, Son olarak 2019 Eylülünde New York’ta bir zirve yapar. Zirvede kendi programını 2020 yılında yürürlüğe koyma kararı alır ve bu kararı, 2020 Ocak ayındaki Davos’ta yapılan Dünya Ekonomik Forumu’nda da tesciller.

Dijital TL Yükleniyor

Belki bilmiyorsunuz ama Dijital Türk Lirası üzerindeki çalışmalar 2022 yılından bu yana…