6 Temmuz 2022’de Litvanya’nın Siauliai Hava Kuvvetleri Üssü’nde yapılan bir sunumda, Türk yapımı Bayraktar TB2 savaş insansız hava aracı sergileniyor. (Petras Malukas/AFP aracılığıyla)

Milano – Romanya Milli Savunma Bakanlığı, yakın zamanda yayınlanan belgelere göre Türk savunma şirketi Baykar’a TB2 insansız hava araçlarının satın alımı için 321 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı.

Bu adım, Romanya Milli Savunma Bakanlığı’nın geçen Ağustos ayında Baykar Makina’dan yaklaşık 300 milyon dolar karşılığında üç TB2 insansız hava aracı paketi satın almak istediğini ancak parlamento onayının beklendiğini duyurmasından sonra gerçekleşti.

Bakanlık o zamanlar yaptığı açıklamada “Satın alınacak İHA sistemleri, Romanya Kara Kuvvetleri için tasarlanacaktır. Her sistem, hedef tespit özelliklerine sahip altı hava platformunu içerir (toplam 18 insansız hava aracı). Program ayrıca, gerekli eğitim, lojistik destek ve ekipmanı içeren bir ilk destek paketinin satın alınmasını da içerir” dedi.

Bu hafta, kamu ihale projelerine odaklanan Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’ne ek olarak çevrimiçi bir versiyon olan Tenders Electronic Daily web sitesi, bu sistemlerin üretimi için Türk üreticiye resmi sözleşme ödülü bildirimi yayınladı.

İnsansız hava araçları, Timisoara’ya teslim edilecek, burada Romanya Hava Kuvvetleri, emekliye ayrılmadan önce MiG-23’leri barındıran 93. Hava Üssü’nü işletiyordu. Teslim alındığında, Romanya, TB2’leri kullanacak ikinci AB ülkesi ve Türkiye’nin ötesinde sipariş veren üçüncü Avrupa NATO üyesi olacak.

Kaynak

Bir cevap yazın
Şunlar da hoşunuza gidebilir

Türkiye’nin ilk kimyevi gübre fabrikası 2023’te yeniden faaliyette

Gübretaş Tesisinin 2023 yılında üretime başlaması hedefleniyor.

Nedir kardeşim bu LGBT

Lgbt ne demek Ben daha çok LGBTi nedir? Bu örgüt neye hizmet eder,  tarihsel kökenleri nedir, nereden kaynaklanmaktadır bunları elimden geldiğince açıklamaya çalışacağım.

Türkiye, “İnsansız Robotik Ordu Komutanlığı” kuruyor

Türkiye’nin insansız teknolojiler alanında ilerleyişi hız kesmeden devam edecek. Tahminlere göre, iki sene içerisinde insansız Kuvvetler Komutanlığı ve insansız Ordu projeleri tamamen bitirilecek.

Tusaş, Milli Muharip Uçak için ilk parça üretimini tamamladı

Tusaş, milli muharip uçağın ilk parça üretimini tamamladı. Tusaş CEO ‘su Temel…