6 Temmuz 2022’de Litvanya’nın Siauliai Hava Kuvvetleri Üssü’nde yapılan bir sunumda, Türk yapımı Bayraktar TB2 savaş insansız hava aracı sergileniyor. (Petras Malukas/AFP aracılığıyla)

Milano – Romanya Milli Savunma Bakanlığı, yakın zamanda yayınlanan belgelere göre Türk savunma şirketi Baykar’a TB2 insansız hava araçlarının satın alımı için 321 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı.

Bu adım, Romanya Milli Savunma Bakanlığı’nın geçen Ağustos ayında Baykar Makina’dan yaklaşık 300 milyon dolar karşılığında üç TB2 insansız hava aracı paketi satın almak istediğini ancak parlamento onayının beklendiğini duyurmasından sonra gerçekleşti.

Bakanlık o zamanlar yaptığı açıklamada “Satın alınacak İHA sistemleri, Romanya Kara Kuvvetleri için tasarlanacaktır. Her sistem, hedef tespit özelliklerine sahip altı hava platformunu içerir (toplam 18 insansız hava aracı). Program ayrıca, gerekli eğitim, lojistik destek ve ekipmanı içeren bir ilk destek paketinin satın alınmasını da içerir” dedi.

Bu hafta, kamu ihale projelerine odaklanan Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’ne ek olarak çevrimiçi bir versiyon olan Tenders Electronic Daily web sitesi, bu sistemlerin üretimi için Türk üreticiye resmi sözleşme ödülü bildirimi yayınladı.

İnsansız hava araçları, Timisoara’ya teslim edilecek, burada Romanya Hava Kuvvetleri, emekliye ayrılmadan önce MiG-23’leri barındıran 93. Hava Üssü’nü işletiyordu. Teslim alındığında, Romanya, TB2’leri kullanacak ikinci AB ülkesi ve Türkiye’nin ötesinde sipariş veren üçüncü Avrupa NATO üyesi olacak.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Deniz Kuvvetleri Neden Aksungur İhayı Tercih Etti?

Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı’nın (TİHA) adından da anlaşılacağı üzere ciddi bir faydalı yük kapasitesine sahip.

Nedir kardeşim bu LGBT

Lgbt ne demek Ben daha çok LGBTi nedir? Bu örgüt neye hizmet eder,  tarihsel kökenleri nedir, nereden kaynaklanmaktadır bunları elimden geldiğince açıklamaya çalışacağım.

Robot Süpürgeler: Gizli Gözler ve Tehlikeli Planlar

Mahremiyet, insanlar için son derece önemli bir kavramdır ve kimse evlerinin mahremiyetinin ihlal edilmesini kabul etmek istemez, özellikle de toplumumuzda.

Metaverse coin nedir?

Metaverse coinleri (ETP) hangileri? Metaverse coin listesi Facebook’un büyük metaverse hamlesi sonrası,…