-Kenelerin büyüklüğü gelişim aşamasının hangi döneminde olduğuna bağlıdır. Larvalar, kum tanesi büyüklüğündeyken yetişkin bir kene yaklaşık olarak elma çekirdeği büyüklüğündedir.

-Türlere göre farklılık göstermekte olup, genellikle dişiler erkeklerden iridir.

-Gezegenimizde bilinen 800’den fazla kene türü vardır.

-Keneler  Arachnida sınıfında bulunmaktadırlar.- bu sınıftaki diğer canlılara akarlar, örümcekler ve akrepler örnek olarak verilebilir. Ancak Arachnida sınıfı tabiki de  bunlarla sınırlı değildir.

-2 kene ailesi vardır: Ixodidae ve Argasidae. Ixodidae sık sık sert keneler (sert dorsal scutum veya kalkandan dolayı) olarak bilinir ve Argasidae’ye yumuşak keneler denir (yumuşak dış iskeletine sahip oldukları ve scutum olmaması nedeniyle).

-Kenelerin büyük çoğunluğu, sırasıyla larvalar, nimfler ve yetişkinlik dönemleri için farklı bir konukçu üzerinde beslenen 3 konak kullanmaktadır.

-Sert kenelerin tükürüğünde anti-inflamatuar ve anestetik bileşikler vardır ve bu da ev sahiplerinin ısırıldığının farkına varması ihtimalini azaltır.

-Sert kenelerin tükürüğü, bileşimin değişen proteinleri içerir, bu da bir konakçının bağışıklık sisteminin tehdidi tespit etmesini zorlaştırır. Bu, konakçının bağışıklık sisteminin tehlikeye atıldığının farkına varması olasılığını azaltır.

-Bir konakta beslenirken, bazı keneler tükürüklerinde “kene paralizi” oluşturabilen bir nörotoksin içerir. Bu durum yavaş yavaş ilerlemektedir (genellikle yapıştıktan  5-9 gün sonra başlamaktadır), ancak belirtiler kene düzgün çıkarıldıktan sonra tükenir.(Böyle bir durumda doktorlara danışılması önerilmektedir.)

-Beslenmeden sonra, dişi sert keneler dişi yumuşak kenelerden daha fazla şişer.

-Erkek keneler çiftleştikten hemen sonra ölürler.

-Geyik kenesi çok tehlikeli bakteri hastalığı olan Lyme hastalığını iletir. İlk semptomlar gribe benzediğinden, 10 kişiden 9’u, Lyme hastalığına yakalanmış olduklarını bilmiyor.

-Kemiklerin hastalığı bulaştırmadan önce insan cildine en az 24 saat bağlanması gerekir.

-Türüne bağlı olarak 2 aydan 2 yıla kadar yaşayabilirler.

-Dişi kene yumurtlamaya hazır olmadan önce boyutlarını ikiye katlamalıdır. Genellikle yaprak yığını altına döşenen yaklaşık 2000 yumurta üretirler.

-Dişiler kırmızı benekleri siyah işaretlerle kaplıdır. Erkekler genellikle koyu kahverengi renktedir.

-Uçamazlar, yiyecek olmadan 200 gün boyunca hayatta kalabilirler.

-Vücut iki bölüme ayrılmıştır. Baş ve ağız vücudun ön kısmında bulunur. Dört çift bacak vücudun arka kısmında bulunur. Kenelerin antenleri ve kanatları yoktur.
kaynak:  http://www.softschools.com/facts/animals/ticks_facts/635/
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Beştepe’ye giden hahamlardan Erdoğan’a kutsama duası

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Beştepe’de Türk Yahudi Toplumu ve İslam Ülkeleri Hahamlar…

Sabunlar Hakkında Bilinmeyenler

Küresel organik sabun pazarının 2022 yılı sonunda 206 milyon doların üzerine çıkması bekleniyor.

Artık sanal ortamda evleneceğiz

Çinliler artık düğün töreni yapmıyorlar. 500 kişilik ziyafet de şampanyada yok. Artık…

Matematik Hakkında İlginç Bilgiler

14 Ekim Dünya Matematik Günü olarak kutlanıyor.