SİPER ile Türkiye, hava savunması konusunda önemli bir eşiği aşacak. Dışarıya bağımlı olmadan, hava sahamızda ‘koruma kalkanı’ örülecek. Savunma Politikası Analisti Turan Oğuz “Yunanistan’dan gelecek tüm hava tehditlerini engelleriz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in, SİPER Hava Savunma Sistemi Projesi’nin başarılı şekilde devam ettiğini ve yakında yeni testlere başlanacağını açıklamasının ardından gözler SİPER projesine çevrildi. 

Kademeli hava savunma sisteminin en önemli bileşenlerinden olan SİPER ile Türkiye, hava savunması konusunda önemli bir eşiği aşacak. Korkut, Sungur, Hisar A+ ve Hisar O+ gibi hava savunma katmanlarına uzun menzilli hava savunma sistemi SİPER ve SİPER’in üst modelleri de eklenmiş olacak. Böylece Türkiye, dışarıya bağımlı olmadan, kendi hava sahasını ‘koruma kalkanı’ ile örecek.

SİPER’in özeliklerini, üst modellerini, tehditlere karşı tepkisini Savunma Politikası Analisti Turan Oğuz gazetemize değerlendirdi. Oğuz, HİSAR A+ ve HİSAR O+’ın TSK envanterine girdiğini hatırlatarak “Uçak, helikopter, seyir füzesi ve uzaktan atılan füzeler gibi hedeflere yönelik geliştirecek SİPER Blok 1, 2023 itibarıyla envantere alınacak.

Balistik füze engelleme kabiliyetine sahip olacak SİPER Blok 3’ün ise 2025 yılı sonrasında devreye girmesini bekliyoruz” dedi.

Tehditlerin sınırsız ve sürekli yenilerinin geldiğine dikkat çeken Oğuz “Dolayısıyla karşı tedbir olarak, hava savunma sistemlerinin de sürekli geliştirilmesi lazım. 

Balistik füze için çok daha ileri tedbir ve gözetleme sistemleri de gerekiyor. SİPER, katmanlı hava savunma sisteminin bir parçası olacak ve bu tehditleri engelleyecek” diye konuştu.

2023’te devreye girecek sistemin S-400 ve Patriot’un muadili olmayacağını ancak 2025’ten sonra, SİPER Blok 3’ün S-400 ve Patriot’un başlangıç seviyesindeki kabiliyetinde olabileceğine işaret eden Oğuz “S-400’ler çok daha uzun menzilden gelen tehditleri engelleyebilen bir sistem. Ama bu bir süreç ve bu yolda çalışıyoruz. İmkân değil, artık zaman meselesi. Silah teknolojimiz var” dedi.

ATİNA ENGELLERİ DURACAK

Yunanistan’da gelecek tüm tehditleri elimizdeki mevcut sistemlerle engelleyebiliriz” diyen Oğuz, şunları söyledi: HİSAR-O+ ile uçak, helikopter, seyir füzesi, uçaktan atılan füzeleri vurarak önleyebiliriz. 

Yorum
Bir cevap yazın
Şunlar da hoşunuza gidebilir

Milli İşlemci ÇAKIL

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli ve milli Çakıl Milli İşlemci Projesi’ni tanıttı.

TEMSA MD9 electriCity ile Litvanya ‘da yollara çıkıyor

TEMSA, Litvanya’nın Druskininkai şehrinde düzenlenen elektrikli araç ihalesini kazandı. TEMSA, Litvanya’nın Druskininkai…

ÇİP krizi Türkiye’yi nasıl etkileyecek? TOGG bu krizden nasıl çıkacak?

1 Aralık 2019 tarihinde Çin’in Hubei bölgesinin başkenti konumunda olan Wuhan kentinde bir…

Robotlar Üremeyi Başardı

İlk canlı robotları yaratan ABD’li bilim insanları, ‘ksenobot’ ismini verdileri bu yaşam…