TUSAŞ Motor Sanayii (TEI) yeni 6000 lb itkiye sahip turbofan motoru TF6000’i tanıttı. Motorun türevleri uçaklarda gemilerde ve değişik milli platformlarda kullanılabilecek. Art yakıcısı olan motor, art yakıcı ile 10000 lb itki sağlayacak ve platformları ses üstü hızlara çıkarabilecek kadar güç üretebilecek.

TEI sosyal medya hesabından motor hakkında şu bilgileri verdi;

“TEI-TF6000 Turbofan Motoru ve türevleri, uçaklardan gemilere, değişik millî platformlarda kullanılabilecek. Art yakıcı konfigürasyonu destekleyecek şekilde tasarlanan motor, art yakıcıyla beraber ses üstü (süpersonik) uçuşlar için gerekli güçlere ulaşabilecek.”

“Türkiye’nin ilk millî turbofan motoru TEI-TF6000’in birebir ölçekli maketini, katılımcılarımıza sürpriz olarak ilk kez sergiledik. 6.000 lbs (art yakıcı ile ~10.000 lbs) seviyesine kadar itki üretebilecek…”

TF6000 aynı zamanda Bayraktar KIZILELMA MİUS (Muharip İnsansız Uçak Sistemi) kullanılması planlanan motorlardan biri olan, 5500 lb ve artyakıcıyla 9260 lb seviyesinde itki verebilen AI-322 art yakıcılı turbofan motoru ile yakın itki değerlerine sahip. Bu bağlamda TF6000’ün, KIZILELMA için de yeterli bir itki seviyesine sahip olduğu değerlendirilebilir.

TEI, TF6000 dışında helikopter için TS1400 turboşaft motorunu geliştiriyor, TS1400; T-625 Gökbey ve birtakım modifikasyonlarla T-129 ATAK helikopterinde kullanılabilecek. TEI tarafından yürütülen Turboşaft Motor Geliştirme Projesi (TMGP) kapsamında geliştirilerek yerli GÖKBEY genel maksat helikopteri ve T129 ATAK taarruz helikopterlerine güç vermesi planlanan TS1400 geliştirme motorunun ilk çalıştırılması Ekim 2020’de gerçekleştirilmişti.

Turboşaft Motor Geliştirme Projesi (TMGP) ile üretilen TS1400 motoru

Üretilecek ilk GÖKBEY genel maksat helikopterine motoru yetiştirmek için de TEI çalışmalarına devam ediyor. Akşit, muadillerine göre çok daha güçlü bir motor geliştirdiklerini açıklamış ve TS1400 motorunun, GÖKBEY’in testlerinde kullanılan ve mevcutta  T129 ATAK taarruz helikopterlerimize güç veren motordan (LHTEC-CTS800-400A, 2 adet 1014 kW) 100-150 beygir kadar fazla güç ürettiğini söylemişti.

Yorum
  1. Hayaller ve gerçekler. Birileri hayal eder birileri gerçekleştirir. Yapanlardan Allah razı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Kripto Para Cüzdanı Nedir? Kripto Para Nasıl Saklanır?

Her ne kadar kripto para ve Blockchain terimleri halk tarafında iyi bilinse…

Türkiye gücüne güç katıyor! Hava sahamız ‘SİPER’ ile tam güvenli!

SİPER ile Türkiye, hava savunması konusunda önemli bir eşiği aşacak. Dışarıya bağımlı…

Türkiye, “İnsansız Robotik Ordu Komutanlığı” kuruyor

Türkiye’nin insansız teknolojiler alanında ilerleyişi hız kesmeden devam edecek. Tahminlere göre, iki sene içerisinde insansız Kuvvetler Komutanlığı ve insansız Ordu projeleri tamamen bitirilecek.

Dijital Kölelik

İnsanlar tarih boyunca zamanın durumuna göre, değişik şekillerde hep köleleştirildiler. Köle olmanın…