Son yılların en ciddi iç istihbarat ihlali olabilir.

Son derece gizli birkaç ABD istihbarat belgesi gibi görünen şeylerin sosyal medyada yayınlanması, on yılı aşkın bir süredir ABD’nin en ciddi istihbarat ihlaline dönüşebilecek şeyin sadece başlangıcı olabilir.

Geçen haftaki görünüşteki sızıntının ardından, bir ABC News incelemesi, belgelerin hazırlanmasından kısa bir süre sonra Mart ayı başlarında internetin bulunması zor bir köşesinde yayınlanmış düzinelerce daha çok gizli belge buldu.

Bu ek belgelerin içeriği, Ukrayna’daki ve dünyanın diğer bölgelerindeki savaşla ilgili ABD istihbaratı gibi görünüyor . Ve ifşa, ABD istihbaratının yalnızca hasımları ile değil, müttefikleri ve ortakları hakkında da casusluk yaptığı anlaşıldığından, diplomatik sorunları gündeme getirdi.

Görünen sızıntı, Adalet Bakanlığı tarafından belgeleri internette kimin ve neden paylaştığını bulmaya çalışacak bir ceza soruşturmasını tetikledi.

İşte yaşananlar ve belgelerin içeriği hakkında bilmeniz gerekenler.

FOTOĞRAF: Pentagon, 3 Mart 2022'de Washington'da havadan görülüyor.
Pentagon, 3 Mart 2022’de Washington’da havadan görülüyor.Joshua Roberts/Reuters, DOSYA

Yazıyı görüntüle

Sızdırılan belgeler neler?

İnternette yayınlananlar, katlanmaktan kaynaklanan kırışıklıkları gösteren, yüksek düzeyde sınıflandırılmış belgeler gibi görünen çıktıların düzinelerce fotoğrafıdır.

ABC News, Şubat ayı sonlarında ve 1 Mart ile 2 Mart tarihlerinde hazırlanan bu görünüşte sınıflandırılmış ABD istihbarat belgelerinin 38’ini inceleyebildi.

Belgeler, görünüşe göre Pentagon Müşterek Kurmay Başkanlığı tarafından hazırlanan Ukrayna’daki savaş alanına ilişkin taktik istatistikler ve haritaların bir karışımı. Diğerleri, CIA ve diğer ABD istihbarat teşkilatları tarafından bir araya getirilmiş gibi görünen, Ukrayna’nın Rusya ve dünyanın diğer bölgeleriyle mücadelesine değinen daha stratejik düzeyde ABD istihbarat analizleri gibi görünüyor.

38 belgenin neredeyse tamamı çok gizli olarak sınıflandırılıyor ve yabancı ortaklarla paylaşılıp paylaşılamayacağına dair özel bilgiler içeriyor. Ayrıca, kesişen sinyaller dahil olmak üzere bilgilerin nasıl elde edildiğini de içerirler.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından hazırlandığı anlaşılan bir düzineden fazla belge, 1 Mart’ta Ukrayna’daki askeri durumu, özellikle Bakhmut, Kharkiv ve doğu Ukrayna’nın Donetsk bölgesindeki savaş alanlarını anlatıyor.

Ukrayna birliklerinin seviyeleri, Ukrayna kuvvetlerinin eğitimi, ABD ve diğer ülkeler tarafından Ukrayna’ya sağlanan teçhizat ve zayiat sayıları hakkında birçok istatistik içeriyorlar. Geçen hafta sosyal medyada yayınlanan bu belgelerden biri, görünüşe göre Mart ayı başlarında yayınlanan önceki versiyondan, Rus kuvvetleri için daha düşük ölüm sayılarını yansıtacak şekilde değiştirildi.

Kalan belgelerin büyük bir kısmının ABD istihbaratı tarafından üretildiği ve paragraf biçiminde sunulduğu görülüyor. Dünyanın diğer bölgeleri için özel analitik istihbaratı tanımlarlar ve hem düşmanlardan hem de dost ülkelerden toplanan istihbaratı içerirler.

Ayrıca, 2 Mart’taki başlıca istihbarat analizini özetleyen iki sayfalık bir CIA belgesi gibi görünen bir şey de var.

Kimin erişimi vardı?

Yalnızca askeri personel veya yalnızca Ukrayna ile ilgili konularda çalışanlarla sınırlı olmadığı için, kaç ABD hükümet yetkilisinin belgelerden herhangi birine erişebileceği net değil.

İçerikleri nedeniyle, görünüşe göre Müşterek Kurmay tarafından hazırlanan belgeler, muhtemelen sadece Pentagon’da değil, diğer ABD hükümet dairelerinde de Ukrayna’daki duruma karışan yüzlerce ABD askeri personeline veya ABD yetkilisine verilmiş olacaktı. .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Filistin İsrail savaşı

2020 yılında, pandeminin neden olduğu korku ve karamsarlıkla birlikte, geleceğin daha kötü…

Zengezur Koridoru: Türk Birliği’nin Büyük Adımı

Türk Birliği için büyük bir hedef olan Zengezur Koridoru projesi, gün geçtikçe somut bir şekilde hayata geçiyor.

Çin’de 3 çocuk sahibi olmaya izin veren yasa değişikliği kabul edildi

Çin’de ailelerin 3 çocuk sahibi olmasına izin veren yasa değişikliğinin kabul edildiği…

Suudi Arabistan’da Transfer Çılgınlığı Sürüyor!

Suudi Arabistan’ın Futbol Transferleri ve Stratejisi Ben, futbolla arası pek olmayan biri…