-Potasyum (K), bir on dokuz atomlu  atomik bir metaldir. Hem bitkilerin hem de hayvanların sağlığı için gereklidir. Kesildikten hemen sonra parlar, ancak çabucak kararır.

-Potasyum, Dünyadaki yedinci en bol bulunan elementtir.

-İlk kez 1807’de Sir Humphry Davy tarafından keşfedilmiştir.

-Potasyum, elektroliz yoluyla elde edilen ilk elemental metaldir.

-Yerkabuğunun yaklaşık % 1.5’ini oluşturur.

-Potasyum doğada saf bir element olarak mevcut değildir.

-Doğada sadece iyonik tuzlarda ve bazı minerallerde bulunur.

-Hidroksit veya klorürünün elektroliziyle oluşturulurlar.

-Potasyum, lityumdan sonraki ikinci en yoğun metaldir.

-Potasyum yumuşak bir metaldir ve dilimlenerek kolayca kesilebilir.

-Argon veya başka bir uygun yağ; saf potasyum depolamak için kullanılır, aksi takdirde çabuk kararır.

-Potasyum genellikle su ile reaksiyona girer.

-Sudaki hidrojen ile reaksiyona girer ve hidrojeni tutuşturmak için yeterli ısı üretir.
-Potasyum ayrıca sudaki ve havadaki oksijen ile reaksiyona girer.

-Tuzları açık mor renkte yanar.

-Bitki hücreleri için hayati bir önem taşıdığından,topraktan potasyum tüketirler.Bu nedenle, potasyum gerektiren başlıca endüstrilerden biri gübre endüstrisidir.

-Potasyumun yirmi dört tane bilinen izotopu vardır, ancak bunların sadece üçü doğada meydana gelir.

-K-39 izotopu, üçün en boludur ve izotopların% 93’ünden fazlasını oluşturur.

-“Potasyum” terimi, odun külü ile ekstrakte edilen potasyum anlamına gelir. Ve ilk zamanlarda sabun yapmak için kullanılmıştır.

-İnsan vücudunda sekizinci en yaygın öğe olarak da bilinir.Vücut kütlesinin% 0,20 ila% 0,35’ini oluşturur.

-Vücuttan potasyum tükenmesi ölümcül olabilen hipokalemiye yol açabilir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre semptomlar kas krampları, zayıflık ve düzensiz kalp atışlarını içerir. Hiperkalemi olarak adlandırılan yüksek potasyum benzer semptomlara neden olur.

-Bununla birlikte, potasyum seviyeleriniz bu aşırı semptomlar olmadan kapalı olabilir. Journal of Hypertension dergisinde yayınlanan 2008 tarihli bir çalışma, bazı tansiyon ilaçlarının düşük potasyum düzeylerine yol açabileceğini ve bunun da Tip 2 diyabet riskini artırdığını ortaya koymuştur.

-Potasyum, alkali metallerden biridir ve bu da 1 değerli bir reaktif metaldir.

-Yüksek reaktivitesi nedeniyle, potasyum doğada serbest bulunmaz. R-prosesi vasıtasıyla süpernova tarafından oluşturulur ve deniz suyunda ve iyonik tuzlarda çözünen yeryüzünde oluşur.

-Daha az bilinen bir potasyum kullanımı, portatif bir oksijen kaynağıdır. Potasyum süperoksit (KO2), oksijenleri serbest bırakmak ve denizaltı, uzay aracı ve mayınlar için solunum sisteminde karbondioksiti emmek için kullanılan turuncu bir katıdır.

-Potasyumun erime noktası 63.4 oC veya 336.5 K’dır ve kaynama noktası 765.6 oC veya 1038.7 K’dır. Bu, potasyumun oda sıcaklığında katı olmasının nedenidir.

-Potasyum metali, santimetre küp başına 0.89 gram yoğunluğa sahiptir.

-“Potas” kelimesi, bu tuzların orijinal üretim yöntemine geri dönen “çömlek” ten gelmektedir. Bitkiler potasyum açısından zengindir, bu yüzden insanlar odun külü toplayacak ve gübre kullanımında potasyum tuzlarını kaldıracaklardır. RSC’ye göre, modern günde, her yıl dünyadan 35 milyon metrik tonluk potasyum çıkarılıyor.

-Potasyum bileşikleri yandığında leylak veya menekşe alev rengi yayarlar. Sodyumda olduğu gibi suda yanar. Fark, sodyumun sarı bir alevle yanması ve parçalanıp patlaması daha olasıdır! Potasyum su içinde yandığında, reaksiyon hidrojen gazı salmaktadır. Reaksiyonun ısısı hidrojeni ateşleyebilir.

-Potasyum bir ısı transfer ortamı olarak kullanılır. Tuzları gübre, oksitleyici, renklendirici, güçlü bazlar oluşturmak için, tuz yerine ve diğer birçok uygulama için kullanılır.

-Potasyum kobalt nitrit, Kobalt Sarı veya Aureolin olarak bilinen sarı bir pigmenttir.

-Potasyumun adı potas için İngilizce kelimesinden gelir. Potasyum sembolü, alkali için Latince kalium ve Arapça qali’den elde edilen K’dır. Potash ve alkali, antik çağlardan beri insanoğlunun bildiği iki potasyum bileşiğidir.

Eleman Sembolü: KAtom Numarası: 19Atomik Ağırlık: 39.0983Sınıflandırma: alkali metal Görünüm: Potasyum, oda sıcaklığında katı, gümüş-gri bir metaldir. Elektron Yapılandırma: [Ar] 4s1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hiç mi merak etmiyorsunuz

  Bütün bildiklerimizi paylaşmaya hazırız. Siz ne merak ediyorsunuz? Lütfen bize soru…

DNA Hakkında Bilinmeyenler

Bir organizmayı oluşturan tüm bilgiler DNA da saklıdır.DNA sadece 4 yapı taşından oluşur.Bunlar adenin(A) ,timin(T),sitozin(c),guanin(G) dir.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da mı Küreselci?

Fahrettin Koca küreselcilere teslim mi oldu?

İnsanlardan Daha Fazla Et Tüketiyorlar!!

Bu canlıların ekosistemdeki payı o kadar büyük ki boyut olarak insanlara oranla…